Önceki Fotolar

Uzmanlar anlatıyor: Sütyen nasıl seçilir?

Uzmanlar, doğru sütyeni bulmak ve göğüs sağlığını koruyabilmek için, sütyen seçimi ve kullanımı ile ilgili olarak her kadının uyması gereken bazı basit kurallar olduğunu söylüyorlar. Her şeye rağmen sağlığınız ve konforunuz için bu basit kuralları bilip dikkate almanızda fayda var.

16 Ocak 2018, Salı 10:26
A A

Yanlış sütyen konusunda dikkat etmeniz gereken noktalar; oturmayan bir sırt bandı, askıların omuzlara sürtünmesi veya düşmesi. “Göğüs ölçünüzü alması için bir profesyonele giderken, en iyi pedsiz sütyeninizi giyin ve onun sizin için en doğru bedendeki sütyeni bulmasına izin verin. Mükemmel sütyen, içinde en rahat ve en emin hissettiğiniz sütyendir.”

 Bedeninizin değişebileceğini unutmayın ve kesinlikle yanlış bedende sütyenler kullanmayın

Bedeninizin değişebileceğini unutmayın ve kesinlikle yanlış bedende sütyenler kullanmayın

Kadın bedeni, çoğu zaman hava kadar tahmin edilemez olabilir. Dolayısıyla vücut ölçülerinin yıllar içinde değişmesi bir sürpriz değildir. Paula, kadınların büyük bir yüzdesinin, göğüs ölçülerini bir defa profesyonele ölçtürmemelerinden dolayı, yanlış sütyen bedeni kullanma eğiliminde olduklarını söylüyor. Bu yüzden de satın aldıkları sütyenlerin onlar için çok rahatsız edici olabileceğini belirtiyor.

“Kadınlar geçen yıl; hatta daha önceki yıllarda aldıkları sütyenleri, bugün de kullanabileceklerini çünkü göğüslerinin aynı boyutta olduklarını düşünüyorlar. Oysa bir kadının üst gövdesi, yaş, egzersiz, kilo kaybı veya alımı gibi birçok etmene bağlı olarak bir yılda bile o kadar çok değişebilir ki!” Bu yüzden eğer uzun bir süre önce aldığınız bir sütyenin çok sıkı, çok gevşek olduğunu veya sırt bandının sizi sıktığını düşünüyorsanız; size en yakın sütyen mağazasına giderek göğüs ölçünüzü yeniden ölçtürmelisiniz. Böylesi konforunuz için çok daha doğru olacaktır.

Aynı sütyeni asla iki gün üst üste giymeyin

Aynı sütyeni asla iki gün üst üste giymeyin

Birçok kadın, en rahat onun olduğunu düşündüğü için, aynı sütyeni üst üste günlerce giyebilir. Ancak uzmanlar, her gün aynı iç çamaşırını giymenin, sütyeninizi normalde olduğundan çok daha hızlı yıpratacağını söylüyor. Bu yüzden bir günlük kullanımdan sonra sütyeninizi dinlendirmenin veya yıkamanın, onun elastikiyetini kaybetmemesi açısından oldukça iyidir.

Ayrıca hafta içinde farklı sütyenler takmanız için rahat ettiğiniz birkaç sütyene sahip olmanız, kıyafetlerinize göre en mükemmel sütyeni giymeniz konusunda da size yardımcı olacaktır.

Sütyeninizi üçüncü kullanımdan sonra mutlaka yıkayın

Sütyeninizi üçüncü kullanımdan sonra mutlaka yıkayın

Uzmanlar, haftanın tüm günlerinde sütyen takmanın göğüslerinizi gerginleştirmesinin yanı sıra, sütyenlerinizi de her üç kullanımdan sonra bir kez yıkamanızı öneriyor. Çünkü bu, hem ter ve kirin vücudunuzun en önemli yerlerinden birini tıkamamasını sağlar hem de sizi farklı sütyenler kullanmaya teşvik eder.

Ancak iç çamaşırlarınızı, terli çoraplarınızla birlikte çamaşır makinesine atmamalısınız. Ayrıca sütyenlerin orijinal şeklini ve görünüşünü korumak için elde yıkamalı veya narin malzemeleri korumaya yardımcı olan bir giysi torbası kullanarak makineye atmamalısınız.