Uzmanlardan 'buzlu kova' uyarısı

ALS hastaları için başlatılan Ice Bucket Challenge; yani 'Bir kova buzlu su' eylemi git gide yayılıyor. Ancak bu sosyal farkındalık kampanyası 'öldürebilir'

22 Ağustos 2014, Cuma 17:30
A A

Medical Park Bahçelievler Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Engin Türkmen “ALS hastalığına karşı başlatılan kampanyanın amacı çok anlamlı ve etkili. Ancak, bir kova buzlu suyun başından aşağıya dökülmesi hiçbir şikayeti olmayan sağlıklı bireylerde bile ani kalp durmasına neden olarak inhibisyon ölümlerine yol açabilir. Üstelik ciddi bir risk oluşturuyor. Tıpkı şoklama gibi buzlu su, kalpte elektroşok etkisi yaratarak ani kalp durmasına neden olabilir. Kalp, tansiyon gibi kronik hastalığı olan kişiler ise bu eylemden kesinlikle uzak durmalı” uyarısında bulundu.

Uzman Dr. Engin Türkmen bir kova buzlu su eyleminin yaratacağı tehlikeye şöyle dikkat çekiyor:

Önceki gün deniz kazasında hayatını kaybeden 27 yaşındaki Corey Griffin’in ALS hastalığına dikkat çekmek için başlattığı “Ice Bucket Challenge” (Bir kova buz) kampanyası dünyada ve Türkiye’de giderek yayılıyor. Bu kampanyaya Bill Gates, Mark Zuckerberg, Oprah Winfrey, George W. Bush'un yanı sıra Türkiye'den de demet akalın, Okan Kurt, Hülya Avşar, Arda Turan, Beren Saat, Kıvanç Tatlıtuğ, Gökhan Keser, Ata Demirer katıldı.

KALP OLMASI GEREKENDEN HIZLI ÇARPIYOR VE DURUYOR

Beynimizde merkezi sinir sistemi ve otonom sinir sistemi diye iki sistem var. Merkezi sinir sistemi istemli hareketlerin sistemi; biz emir veririz. Otonom sinir sistemi sitemi ise istemsiz çalışır, kalbi otonom sinir sistemi yönetir; yani kalbe emir veremezsiniz, otomatik olarak çalışır.

 

Bu otonom sistemi de "sempatik" ve "parasempatik" sistem olarak ikiye ayrılır. İnhibisyon ölümü sempatik sistemi uyararak meydana gelebileceği meydana gelebileceği gibi parasempatik sistemi uyararak da meydana gelebilir. Sempatik sistem heyecan sistemi kalbi çarptıran sistem. Bir kova buzu başınızdan aşağı döktüğünüzde sempatik sistem uyarılıp kalbe uyarı gidiyor, kalp bir anda kuş kanadı gibi çok hızlı bir şekilde çarpmaya başlıyor ve sonra bir anda duruyor.

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;