'Üzümü birlikte yiyelim'

AK Parti Kongresi'nde konuşan Erdoğan, “Mutabakat şart, gelin bu üzümü birlikte yiyelim” diyerek CHP'ye yine çağrı yaptı

04 Ekim 2009, Pazar 05:00
A A

AK Parti’nin 3’üncü Olağan Kongresi dün Ankara’da ASKİ Sosyal Tesisleri’ndeki Spor Salonu’nda yapıldı. Başbakan Tayyip Erdoğan, tek genel başkan adayı olarak girdiği kongrede, 1362 oyla bir kez daha AK Parti Genel Başkanı seçildi. Kongrede 1463 delegeden 1363’ünün oy kullandığı, bir oyun geçersiz sayıldığı bildirildi. Erdoğan, 2 saat 7 dakika süren konuşmasında demokratik açılıma destek istedi. Erdoğan MHP’yi hedef alırken, 48 sayfalık konuşma metninde yer almasına rağmen CHP’nin eleştirildiği bölümleri okumadı. Erdoğan’ın konuşması özetle şöyle:

‘ELİT PARTİSİ DEĞİLİZ’

Bu partiye toplumdan kopuk olan elitler (seçkinler) yön belirleyemez. Bu partiye millete küçümseyerek bakan elitler rota çizemez. Bu partiye milletin hukukunu ayaklar altına alan çeteler sirayet edemez. AK Parti milletin partisidir.

‘BİRLİKTE TÜRKİYE’YİZ’

72 milyon vatandaşımın her biri bu ülkenin asli unsurudur, vazgeçilmez temel taşıdır, her biri bu ülkenin birinci sınıf vatandaşıdır. Biz, bu ülkenin tüm renkleriyle Türkiye’yiz. Bu ülkede kimsenin bir diğerini dışlamaya hakkı olamaz. Bu ülkenin hamurunda ötekileştirmek yoktur.

DEMOKRATİK AÇILIM

Türk kardeşimin, Kürt kardeşimin, Alevi kardeşimin meselesi benim meselemdir. Azınlık meselesi, benim meselemdir. Bu ülkeye vatandaşlık bağıyla bağlı her bir kardeşimin meselesi benim meselemdir. İşte onun için ‘Milli Birlik’, ‘Demokratik Açılım’ diyoruz.

‘BU İŞİ BERABER YAPALIM’

Bu sorunlar daha fazla gecikmemeli. Bu üzümü beraber yiyelim. Ama derdiniz bağcıyı dövmekse bu millet size bağcıyı dövdürmez. Öyle meydanlarda hamasetle bu mesele çözülmüyor. Biz ne biliyorsanız onu paylaşalım diye beraber yapalım diyoruz.

‘İŞTE BÜTÜN MESELE BU’

30 yıldır bu ülkenin ne batısında ne de doğusunda annelerin feryatları duyulmadı. Evladını yitirmiş annenin ne hissettiği anlaşılmadı. Anadolu Türküsü ne diyor... “Eledim eledim höllük eledim... aynalı beşikte canan, bebek beledim/büyüttüm besledim asker eyledim/gitti de gelmedi canan, buna ne çare...” İşte Türkiye’deki bütün mesele budur.

‘ANALARIN GÖZYAŞI DİNSİN’

Annelerin göz yaşlarını dindirmekten, babaların yürek sızısını gidermekten başka hiçbir gayemiz yok. Alevisiyle, Sünnisiyle, Türküyle, Kürdüyle Lazıyla, Çerkeziyle, bu ülkenin tüm renkleri bugün ve gelecekte de Türkiye’nin refahı ve mutluluğu için çaba harcasın istiyoruz.

MUTABAKAT ŞART’

Biz milli birlik sürecini başlattık. Bu süreçte azami derecede mutabakat şart. Bu süreçte gönüllerin, yüreklerin tatmin olması, umumi bir memnuniyet oluşması şart. Görüşme talebimize MHP ret yanıtı verdiği için gerek yok ama CHP yazılı yanıt vermediği için kongreden sonra yazılı talep edip konuşacağım.

‘İSRAİL SÖZÜNÜ TUTMADI’

Başbakan Erdoğan, kongrede İsrail ve Avrupa Birliği’ne (AB) de seslendi. İsrail’in Filistin’e yönelik baskısının sürdüğünü söyleyen Erdoğan “Gazze için verilen sözler tutulmadı. Utanmasalar gıda, ilaç girişine de izin vermeyecekler” dedi. Erdoğan, AB’ye de “Türkiye’nin önüne yeni şartların konulması, maç sırasında kuralların değiştirilmesi, soru işaretlerini artırdı” diye seslendi.

 

2

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;