Uzun evliliğe teşvik!

Mersin-Mut'ta yeni evli çiftlere örnek olması için evliliğinde 50'nci yılını dolduran çiftlerin fotoğrafları ve uzun evlilik sırları, bilbordlarda paylaşılıyor

Uzun evliliğe teşvik!

Mut Kaymakamlığı, boşanmaların önüne geçmek ve aile yapısını daha güçlendirmek amacıyla, müftülük, sağlık müdürlüğü, nüfus müdürlüğü, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, Engellilere Umut Derneği ve Sürdürülebilir Gelişme Derneği işbirliğiyle, "Mut Aile ve Sosyal Yapıyı Güçlendirme Kurulu"nu (MUSYAK) kurdu.

ERKEN BOŞANMALARIN ÖNÜNE GEÇMEK İSTİYOR
Erken boşanmaların önüne geçmek ve uzun evlilikleri teşvik etmek için çalışmalar yapan kurul, aynı zamanda yeni evli çiftlerin sorunlarını çözmesine de yardımcı oluyor. Kaymakam Mustafa Şahin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kurul tarafından hayata geçirilen "Aile ve Sosyal Yapıyı Güçlendirme" projesiyle boşanmaların önüne geçilmesinin hedeflendiğini söyledi.

50. YILI GERİDE BIRAKMIŞ ÇİFTLER TESPİT EDİLDİ

Her ay en az bir kez toplanacak kurulun, evliliklerdeki problemlere çözüm aramanın yanı sıra yeni evli çiftlere önerilerde bulunacağını ifade eden Şahin, şunları kaydetti "Bu kurul, her ay sonunda yeni evli çiftlere tebrik sertifikası gönderecek. Yaşlı ve uzun süreli evlilikleri olan çiftler, ziyaret edilecek. Yaşlı çiftlerden uzun evlilik sırları üzerine görüşleri alınacak. Evliliğinde 50’nci yılını geride bırakan çiftler tespit edilerek, bu çiftlere kutlama ve tebrik sertifikası gönderilecek. Bu çiftlerin fotoğrafları ilçedeki bilbordlarda paylaşılarak uzun evlilikler teşvik edilecek."


Kurulun çalışmalarına başladığını dile getiren Şahin, ilk olarak ilçede 67 yıllık evli bir çiftin tespit edildiğini, Tenzile (86) ve Ali (91) Okur çiftini ziyaret ederek çeşitli hediyeler verdiklerini bildirdi. Okur çiftinden uzun yıllar süren evliliklerinin sırlarını dinlediklerini anlatan Şahin, ayrıca kurulun hazırlattığı ve Okur çiftinin 67 yıllık evli kalmasının sırrının anlatıldığı grafikleri de ilçenin çeşitli yerlerindeki bilbordlara astıklarını belirtti. Kaymakam Şahin, kurulun çalışmaları kapsamında, her ay yeni evli çiftlere örnek olması için evliliğinde 50’nci yılını dolduran çiftlerin fotoğrafları ve uzun evlilik sırlarının bilbordlarda paylaşılacağını sözlerine ekledi.