Uzun yaşamanın sırrı Arguvan'da

Bilimin peşine düştüğü uzun yaşamın sırrını Malatya Arguvan'ın çoğu 100 yaşın üzerindeki 136 yaşlısı çözdü: Doğal yollarla yetiştirilmiş sebze meyve ile beslenmek

Uzun yaşamanın sırrı Arguvan'da

Malatya’nın 6 bin 500 nüfuslu ilçesi Arguvan’da 85 yaş ve üstünde 136 kişi yaşıyor. Arguvan Sağlık Grup Başkanı Dr. İsmail Aylaz, “İlçemizde çoğu 100 yaşını aşan yaşlılarımızın ailelerinde genetik kronik hastalıklar bulunmuyor. Beslenme alışkanlıkları uzun yaşamalarındaki en önemli etken. Hafıza sorunları da yok” diyor.

ATATÜRK'ÜN ASKERİYDİ

Arguvan’ın yaşlılarından biri de Eymir köyünde oturan 102 yaşındaki Haşim Özçelik. Annesiz ve babasız büyüdüğünü anlatan Haşim Özçelik “Biri 18, diğeri 14 ay askerlik dışında köyümden hiç ayrılmadım. 1938’de ikinci kez askere alındığımda 32 yaşındaydım. Keban’dan Dersim’e katırlarla cephane götürmek için yola çıkmıştık ki; katırlardan birinin taşıdığı cephane sandığı göğsümün üzerine düşünce yaralandım. 10 Kasım’da taburcu edildim. O gün bayraklar yarıya indirilmişti. Bana Atatürk’ün öldüğünü söylediler” derken gözleri doluyor. Haşim Özçelik, uzun yaşamının sırrının eşiyle yetiştirdikleri sebze ve meyveleri tüketmek olduğunu söylüyor. Haşim Özçelik, “Çoğu kişi, nasıl yetiştirildiği belli olmayan sebzeler tüketiyor. Ben manavdan alınmış salatalığı ineğime bile yedirmem” diyor.

‘ACILARIM DA GÜZEL’

Gençliğinde köyün en güzel kızlarından biri olan Zeynep Kayabaş ise şimdi 104 yaşında. Zeynep Nine, “Biz kendi ekip biçtiğimiz meyve sebzeleri, doğal ortamda beslenen ineklerimizin sütünü, yoğurdunu yiyerek uzun yaşıyoruz” diye konuşuyor. 36 torun sahibi 105 yaşındaki Bektaş Abdal, ağıtlar ve maniler okumayı çok seviyor. Torunlarına bizzat yaşadığı tarihi anlatan Bektaş Dede, “Uzun yaşamımda acılar da hayatıma güzellikler kattı” diyor.

Ensar ÖZDEMİR/AA