Vakıf Başkanı tacizden yargılanıyor

Çorum'da 2 kız çocuğuna cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla hakkında dava açılan eski Ensar Vakfı Çorum Şube Başkanı Zekai İşler'in yargılanması sürüyor

a
a
Salı, 24 Kasım 2009 - 16:57


Vakıf Başkanı tacizden yargılanıyor

Çorum Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, tutuklu sanık Zekai İşler ve mağdurlardan E.Y’nin babası Kadir Y. katıldı. Duruşmada ilk olarak söz alan Zeki İşler’in avukatı Süleyman Akdemir, müvekkili için hazırladığı 6 sayfalık dilekçeyi mahkeme başkanına sunarak, müvekkilinin 16 aydır tutuklu bulunduğunu, mağdur olduğunu belirterek, tahliye edilmesini istedi.

Akdemir, müvekkilinin üzerine atılı suçla ilgili hiçbir somut dayanak olmadığını savunarak, şöyle konuştu: "Mağdur olduğu iddia edilen kızlardan E.G’nin Adli Tıp Kurumunda muayenesi tamamlanmış, raporu bekleniyor. Adli Tıp, E.Y. için de 2010’un ağustos ayına randevu verdi.

Muayeneden sonra raporun ne zaman çıkacağı da henüz belli değil. Beraat etmesi kuvvetle muhtemel olan müvekkilimin sabit ikametgahı olduğu da göz önüne alınarak, kefaretle veya adli gözetim altında serbest bırakılmasını talep ediyorum."

Mahkeme heyeti, sanığın tutukluluk halinin devamına karar vererek, mağdurların Adli Tıp Kurumundan gelecek raporlarının beklenmesi için duruşmayı erteledi.

Eski Ensar Vakfı Çorum Şube Başkanı olan, din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenliği yapan Zekai İşler, vakıftaki eğitim programlarına katılan E.Y. ile E.G’nin "cinsel istismar" şikayeti üzerine 7 Ağustos 2008’de tutuklanmıştı. İşler hakkında 8 yıldan 24 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılmıştı.