Vali, çıplak sandı

Mardin bienalinde yapılan transparan elsibeli sulu performansta, Vali Duruer sanatçılara bakamadı

05 Haziran 2010, Cumartesi 16:43
A A

Mardin'de dün başlayan ve bir ay sürecek bienal kapsamında düzenlenen etkinlikte sahneye çıkan 6 kadının giydiği içi su dolu transparan elbiseler Mardin Valisi'ni rahatsız etti. Mardin Valisi Hasan Duruer'in, sahnede performans gösteren kadınların çıplak olduğunu zannederek gösteriyi izlemediği görüldü.

Mardin'de dün başlayan ve bir ay sürecek bienal kapsamında 800 yıllık Kasımiye Medresesi’nde sanatçı Nezaket Ekici’nin sulu performans gösterisi, ilgi çekti.

Geçen yıl Ekim ayında ön açılış sergisi olarak düzenlenen ‘Davetinizi aldım Teşekkürler’ adlı uluslararası serginin ardından, iki gün sürecek Mardin Bienali, 800 yıllık Kasımiye Medresesi’nde düzenlenen bir etkinlikle başladı. Mardin Bienali’nin açılış etkinliğine Vali Hasan Duruer GAP İdaresi Başkanı Sadrettin Karahocagil, sanatçılar ve 100’e yakın vatandaş katıldı.

SULU PERFORMANS

Açılış etkinliğinde performans sanatçısı Nezaket Ekici’nin sulu performans etkinliği ilginç görüntülere sahne oldu. Etkinlik, medresenin avlusundaki havuz etrafında toplanan 6 kadının giydiği içi su dolu transparan elbisenin bölmelerindeki suyun sanatsal gösterilerle boşaltılması ile başladı. Bu arada bazı vatandaşlar sulu performansın başlaması ile bu etkinliğin medreseye yakışmadığı gerekçesi ile bienali terk etti. Performans etkinliğinden sonra Burhan Öçal ve İstanbul Oriental Ensemble konseri verildi.

EZAN VE ÇAN

Vali Hasan Duruer, bienalin salt Mardin coğrafyasına, kültürel yönden yeni bir ivme kazandıracağı gibi Türkiye’nin de çağdaş sanat belleğine güçlü katkılar sağlayacak bir platform oluşturacağını söyledi. Duruer, “Dünyanın ilk üniversitesi, ilk bilim merkezinin kurulduğu bu bölgede böyle tarihi bir mekanda ünlü sanatçıların sergilerini açmak gerçekten büyük bir zevktir. Mardin Bienali, bir taraftan ezanın çan sesi ile harmanlaştığı, diğer taraftan dillerin, dinlerin ve medeniyetlerin bir arada yaşadığı hoşgörü şehri Mardin kültürel mirasının ülkemize ve tüm dünyaya tanıtılmasına katkıda bulunacağına inanıyorum. Son yıllarda tüm dünyanın ilgisini çekmeye başlayan, tarihi ve kültür yapısı ile UNESCO’nun Dünya Mirası kenti listesine girmeye aday Mardin’in zengin dokusu sanatçılara ilham kaynağı olabilecek bir yapıdadır” dedi.

Adnan AVUKA- Nezir GÜNEŞ/MARDİN, (DHA)  
 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;