Vali Güler'den domuz gribi açıklaması

Vali Muammer Güler, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı karşılamak üzere geldiği Atatürk Havalimanı'nda okullarda görülen domuz gribine ilişkin gazetecilere açıklama yaptı

22 Ekim 2009, Perşembe 20:08
A A

Şu an için okulların tatil edilmesinin söz konusu olmadığını söyleyen Güler, "İstanbul'daki 13 okulda 19 öğrencide domuz gribi şüphesiyle ilgili Çapa Mikrobiyoloji Laboratuarı'ndan gelen sonuçları değerlendireceğiz. Aynı okullarda bir kümelenme söz konusu değil. Böyle bir durum tespit edersek elbette ki tatil cihetine gideriz. Ayrı sınıflarda olmaları ve her okulda bir iki öğrencinin olması tatil zorunluluğunu getirmiyor.

Önemli olan korunma tedbirlerinin alınmasıdır. İstanbul'un bütün okullarının risk altında olduğunu biliyoruz. Şu andan 14 Mayıs'tan bu yana İstanbul'da 283 domuz gribi vakası var ama bunların hepsinin tedavisi evlerinde sürdürülüyor. Bugün hastanedeki bir kişinin öldüğü bilgisi yanlıştır. Tek bir ölüm vakası yok. Daha önceki vakalar yurt dışı kaynaklıydı.

Şimdi artık yerli vakalar başladı. Bulaşma riski yüksek. Korunma tedbirlerinin sürdürülmesine önem veriyoruz. Örencilerin devamsızlık ve hastalığın kümelenme durumuna göre tedbirlerin alınacağız." diye konuştu. Güler, riskli gruplardan başlayarak aşılama çalışmalarının da planlanan şekilde uygulanacağını söyledi.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;