Vali istedi, tarladaki Atatürk büstü kaldırıldı

Vali istedi, tarladaki Atatürk büstü kaldırıldı

09 Kasım 2009, Pazartesi 11:50
A A

Kütahya'da köyündeki tarlasının bir bölümünün etrafını çitle çevirip içerisine Atatürk büstü koyan ve bayrak direği diken 65 yaşındaki Halil Tutam, büstü Vali Şükrü Kocatepe'nin istediği ile kaldırmak zorunda kaldığını söyledi. Tutam, direkteki Türk Bayrağı'nı jandarmaların indirdiğini ancak daha sonra kendisine teslim edildiğini öne sürdü.

Tavşanlı İlçesi'ne bağlı Eşen Köyü'nde oturan 65 yaşındaki Halil Tutam, 7 yıl önce 5 dönümlük tarlasının bir bölümünün etrafını çitle çevirerek içerisine yaptırdığı Atatürk büstünü koydu ve bayrak direği dikti. Almanya'dan getirdiği güneş enerjisi ile çalışan 6 lambayla büstü geceleri ışıklandıran Halil Tutam, "Büyük önder Mustafa Kemal Atatürk'ü çocukluğumdan buyana çok seviyorum. O'na olan sevgimi büst yaparak ölümsüzleştirdim. Her yıl 10 Kasım'da yakınlarımla birlikte gelip burada Atamızı anıyorduk" dedi.

Evli ve 1 çocuk babası Halil Tutam, Tavşanlı Kaymakamı Numan Hatipoğlu'nun geçen ay bir okulun açılışı için ilçeye gelen Kütahya Valisi Şükrü Kocatepe'yi Eşen Köyü'ndeki Atatürk büstünün olduğu yere getirdiğini belirtti. Halil Tutam, Vali Kocatepe'nin kendisinden büstü kaldırmasını istediğini söyledi. Tutam, Vali Kocatepe'nin kendisine neden dedesinin büstünü yaptırmadığını sorduğunu öne sürerek şöyle dedi:

"Yaptırdığım büstü çevre köylerden görmeye gelenler de vardı. Kaymakam da burayı beğenmişti. Kaymakam, bir okulun açılışı için Tavşanlı İlçesi'ne gelen valiye burayı da gezdirmek istemiş. Vali, kaymakam ve jandarma komutanı birlikte köye geldi. Kendilerine Atatürk büstünün olduğu bahçemi gösterdim. Vali Kocatepe bana neden Atatürk büstü yaptırdığımı sordu. Ben de kendisine dedem Halil Çavuş'un Kurtuluş Savaşı'nda Yunanlılarla ile savaştığını, Ulu Önder'e olan sevgimden dolayı büstü yaptırdığımı söyledim. Vali bana 'O zaman dedenin büstünü yaptırsaydın' dedi. Ben de kendisine 1945 yılında köyde çıkan ev yangında dedemin fotoğraflarının yandığını söyledim. Vali bu kez bana 'Sen de benzerini yapsaydın' dedi ve buranın Atatürk büstü için uygun bir olmadığını belirterek büstü kaldırmamı istedi."

Halil Tutam, Vali Kocatepe'nin isteği üzerine Atatürk büstünü kaldırıp Tavşanlı ilçe merkezindeki evine götürüdü, ardından da kaymakamlığa 26 Ekim 2009 tarihinde dilekçe yazarak köydeki bahçesine Atatürk Büstü konulması ve Türk Bayrağı asması için izin istedi. Halil Tutam'a 4 Ekim 2009 tarihinde altında Tavşanlı Kaymakamı Numan Hatipoğlu'nun imzasının bulunduğu şu yazı gönderildi:

"Kaymakamlığımıza vermiş olduğunuz 26.10.2009 tarihli Eşen Köyü hudutları içindeki bahçenize Türk Bayrağı asma talebiniz, Türk Bayrağı Tüzüğü'nün 12'nci maddesi gereğince uygun görülmüştür. Ancak bulunan alanın metruk bir alan olması sebebiyle bahçenize Atatürk büstü koyma talebiniz uygun görülmemiştir."

Almanya'da işçi olarak çalıştıktan sonra 1984'te Türkiye'ye döndüğünü belirten Halil Tutam, Vali Şükrü Kocatepe'nin isteği üzerine büstü kaldırdığını, ancak ertesi gün aynı yerde bulunan direkteki Türk Bayrağı'nın  jandarmalar tarafından indirildiğini öne sürdü. Tutam şu iddialarda bulundu:

"Jandarmalar ben köyde yokken yanlarına muhtarı alıp etrafı çitle çevrili tarlama gelmişler. Burada direkteki Türk Bayrağı'nı indirip muhtara teslim etmişler. Olayı öğrendiğimde İlçe Jandarma Komutanlığı'nı aradım. Bana bir yanlışlık olduğunu söylediler. Muhtar da aynı gün beni arayıp Türk Bayrağı'nı getirip bana teslim etti. Ben de bu direğe daha büyük bir Türk Bayrağı astım. Jandarma kimden emir aldı da bu bayrağı indirdi bilemiyorum. Kaymakamlık bu konuda bilgileri olmadığını söyledi. Ancak ne olursa olsun bayrak hiçbir zaman inmez. Bu konunun peşini bırakmayacağım. Söktüğüm Atatürk büstünü ise Balıkesir'in Burhaniye ilçesindeki yazlığımın bahçesine götürüp dikeceğim."

DHA

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;