Vali'den şehit babasına: 'Önce kendine gel'

Çorum'da 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 100'üncü yıl dönümü nedeniyle şehit aileleri için düzenlenen yemekte, Vali Ahmet Kara ile aynı masada oturan bir şehit babası Garip Karaca arasında tartışma çıktı. Vali Kara, sesini yükselten şehit babası Karaca'ya "Önce kendine gel" dedikten sonra masadan kalkarak başka masaya oturdu

18 Mart 2015, Çarşamba 16:33
A A

Çorum’da 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 100’ncü yıldönümü nedeniyle düzenlenen programlar kapsamında Valilik tarafından şehit aileleri ve gaziler için yemek verildi.
 

 

Öğretmen Evi’nde gerçekleştirilen yemek sırasında Vali Ahmet Kara şehit ailelerinin bulunduğu bir masaya oturdu.

Vali Kara’nın şehit yakıları ile sohbet ettiği sırada yanında oturan 20 yıl önce Şırnak’ta şehit olan Jandarma Komando Er Erkan Karaca’nın babası Garip Karaca’nın ses tonu bir anda yükseldi. Şehit babası şehit ailelerinin sorunlarını dile getirdiği sırada bir anda sinirlendi. İlgisizlikten yakınan şehit babası "Biz vatan için, bayrak için şehit verdik" dedi.

Bu tepki karşısında şaşıran Vali Ahmet Kara, şehit babasına adını sordu. Garip Karaca "İsmim batsın" diye cevap verince, Vali Ahmet Kara masadan kalkarak sakin olmasını söyledi. Şehit babasına "Önce kendine gel" diyen Vali Kara daha sonra sinirli bir şekilde başka bir masaya oturarak yemek yedi. Yusuf ÇINAR/ÇORUM,(DHA)VALİ- ŞEHİT BABASI DİYALOĞU

Çorum Valisi Ahmet Kara’nın yemekte önce yanında oturduğu, ardından sinirlenip masayı terk etmesine neden olan şehit babası Garip Kara ile arasında şu diyalog geçti:
Kara: (Yüksek sesle konuşarak) Bu budur, şu şudur. Hiç bir ailenin yanına gidilmiyor sorun bakın, kim geliyor? Bu kadar, böyle yönetici olur mu? Biz vatan için bayrak için şehit verdik.
Vali: (Ona doğru eğilerek)  Sizin isminiz neydi?
Şehit Babası: İsmim batsın, (Sandalyesini uzaklaştırarak) ismim batsın.
Vali: Biraz edepli olacaksın ama. Lütfen.
Vali sinirlenip ayağa kalkarken diyalog şöyle devam etti:
Şehit babası: Sayın Valim..
Vali: Önce kendine gel.
Şehit babası: Ben kendimdeyim
Vali: Kendine geleceksin önce.
Vali: (Masadan ayrılırken dönüp) Kendine geleceksin.

VALİLİKTEN YAZILI AÇIKLAMA

Çorum Valiliği’nden haberin internet siteleri ve sosyal medyada yer alması üzerine yapılan yazılı açıklamada olayın tatlıya bağlandığı belirtildi. Açıklamada Vali Kara’nın yemeği protokol mensuplarıyla yemek yerine, ’minnet borcunu ödemek, talep ve ihtiyaçlarını dinlemek için’ şehit yakınları ve gazilerin masalarında yemeyi tercih ettiği belirtilerek şöyle denildi:

"Bu esnada şehidimizin babası Garip Karaca duygusal yoğunluk yaşamıştır. Valimiz Sayın Ahmet Kara, şehit babasının daha fazla rahatsız olmaması için diğer masalara geçmiş daha sonra ekli fotoğraflarda da görüldüğü gibi aynı şehit babasıyla görüşmüştür. Şehidimizin babası kendisinin bir takım sorunları olduğunu belirterek Valimizden özür dilemiştir. Şehidimizin babasıyla Valimiz arasında herhangi bir sorun yaşanmamıştır" dedi.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;