Vancouver'da kış şöleni

2010 Vancouver Kış olimpiyat oyunları, sabaha karşı resmen başladı

12 Şubat 2010, Cuma 11:56
A A

Kış Olimpiyat Oyunları 21. kez, tüm dünyadan sporcuları bir araya getirecek. 1976'da Montreal Yaz Oyunları'nı, 1988'de Calgary Kış Oyunları'nı düzenleyen Kanada, yıldız sporculara bu kez Vancouver kentinde ev sahipliği yapacak.

Vancouver, adaylık yarışında Güney Kore'nin Pyeongchang ve Avusturya'nın Salzburg kentlerini saf dışı bıraktı. Spor tesislerinin inşası bir yıl önce tamamlanmıştı.

Olimpiyat tarihinde ilk kez bir açılış töreni kapalı mekanda yapıldı. Kış oyunları tarihinin en pahalı açılış gösterisi için 40 milyon dolar ayrıldı. Töreni, 2000 Sidney ve 2006 Torino Oyunları'nın açılışında da görev yapan Avustralyalı oyuncu, dansçı ve koreograf David Atkins yönetecek.

TÜRKİYE'Yİ 5 SPORCU TEMSİL EDİYOR

Vancouver, törenden sonra 16 gün boyunca Olimpiyat yarışlarına sahne olacak. Bunu 10 gün sürecek Paralimpik Oyunları takip edecek. Olimpiyat Oyunları'na 80'den fazla ülke katılıyor.

5 bin 500 civarında sporcu ve takım görevlisi madalya mücadelesi verecek. Türkiye'yi ise Vancouver'da sadece 5 sporcu temsil edecek. Alp disiplininde Tuğba Taşdemir ve Erdinç Türksever, kayak krosta Kelime Aydın Çetinkaya ve Sabahattin Oglago, artistik patinajda ise Tuğba Karademir yarışacak.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;