Van'da bankaya giren soyguncu 9 saat sonra pes etti

Van'da kamu bankasının girişimci ve işadamlarının hesaplarının bulunduğu Tuşba Şubesi'ne pompalı tüfekle girerek soygun girişiminde bulunan kişi, rehine krizi ve yoğun pazarlığın ardından 9 saat sonra teslim oldu. Dün saat 16.50'de başlayan olay, gece saat 02.15'te bitti.

25 Mart 2015, Çarşamba 07:21
A A

Güvenlik görevlisini etkisiz hale getirip tabancasını alan soyguncu, ilk etapta rehin aldığı 7 kişiden, biri hamile 3 kişiyi serbest bıraktı. Soygun girişiminde bulunan Veysel Yolcudağ, 9 saat sonra teslim oldu.

Van’da dün akşam saat 16.50 sıralarında bir bankada soygun ve rehine krizi yaşandı. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nde memur olarak çalışan 29 yaşındaki Veysel Yolcudağ, dün kapanmasına yaklaşık 10 dakika kala Abdurrahman Gazi mahallesi Erçiş yolu üzerindeki bir bankaya pompalı tüfekle girdi. Bir dönem Güvenlik İş Sendikası Van Şube Başkanlığı da yapan Yolcudağ, güvenlik görevlisini etkisiz hale getirerek tabancasını aldı ve soygun girişiminde bulundu. Görevlilerin alarm düğmesine basmasıyla kısa sürede aralarında özel harekât timlerinin de aralarında bulunduğu polisler, Van Ticaret Borsası’nın altındaki banka şubesinin çevresini kuşattı. Teslim olması için çağrı yapılan evli ve 3 çocuk babası Yolcudağ, bankadaki personel ve müşterileri rehin aldı. Soyguncu, saat 19.30 sıralarında biri hamile 2 kadını serbest bıraktı. En az 5 kişiyi rehin tutan soyguncunun isteği üzerine kendisi ve rehineler için yemek getirildi. 500 BİN TL VE HELİKOPTER İSTEDİ

Müzakereci polisin ikna etmeye çalıştığı Veysel Yolcudağ, 500 bin lira ve kaçışı için bir helikopter istedi. Yolcudağ, 3 yıl önce ölen babasını tedavi ettirebilmek için yaklaşık 380 bin lira borçlandığını, bunu ödeyebilmek için soygun girişiminde bulunduğunu söyledi.REHİNELERİ ÖLDÜRMEKLE TEHDİT ETTİ

Veysel Yolcudağ, talepleri yerine getirilmediği takdirde rehineleri öldürüp intihar etmekle tehdit etti. Soyguncunun aynı zamanda üzerinde bomba olduğunu ve bir müdahale olduğu takdirde bunu patlatacağını da söylediği ifade edildi. Polisin olay yerine çağrılan bir yakınının çabalarına rağmen evli ve 3 çocuk babası olan Veysel Yolcudağ ikna edilemedi.


 

GAZETECİLER TELEFONLA ULAŞTI

Gazeteciler, eylemi devam ettiren şahsa telefonla ulaştı. İddiaya göre Veysel Y. eylemi 3 yıl önce özel bir hastanede yanlış bir ameliyat sonucu vefat eden babası için yaptığını söyledi. Babasının 350 bin liralık hastane borcunun kendi üzerine kaldığını söyleyen Veysel Y., bunaldığını ve böyle bir eyleme karar verdiğini belirtti. Herşeyi göze aldığını söyleyen Veysel Y., bir helikopter istediğini ve helikopterin gelmemesi durumunda her şeyi yapabileceğini öne sürdü.

9 SAAT SONRA TESLİM OLDU

Van-Erciş Karayolu üzerinde bulunan Abdurrahman Gazi Mahallesi'nde bulanan kamu bankasına soygun amacıyla giren ve bankada bulunan kişileri rehin alan 3 çocuk babası 29 yaşındaki Veysel Yolcudağ, ikna çabaları sonucu teslim oldu. Saat 16.50'de başlayan olay, gece saat 02.15'te bitti.

Olay yerine gelen bir avukat banka şubesine girerek yaklaşık yarım saat Yalcudağ'la görüştü. Bu görüşmenin ardından Yolcudağ ikna olunca Van Emniyet Müdürü Mahmut Karaaslan içeri girerek Yolcudağı alarak şubeden dışarı çıkardı. Yolcudağ, geniş güvenlik önlemleri altında polis aracına bindirilerek olay yerinden uzaklaştırıldı. Bankada bulunan 5 rehinin kurtulması üzerine dışarda bekleyen yakınları sevinç gözyaşları döktü.

Bu arada, Hak-İş'e bağlı Öz-İş Sendikası'nın Van eski temsilciliği yapan Veysel Yolcudağ'ın Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde çalışmak için müracaat etiği ancak işe alınmadığı da belirtildi.VAN EMNİYET MÜDÜRÜ KARAASLAN: 7 REHİNE YARA ALMADAN KURTULDU

Olayın ardından Van Emniyet Müdürü Mahmut Karaaslan açıklamalarda bulundu. Karaaslan, olayın ailevi problemlerden kaynaklandığını ve Yolcudağ'ın bundan dolayı bunalıma girdiğini söyledi.

Rehinelerin hiç bir yara almadıklarını da belirten Karaaslan şöyle konuştu: "Sabırlı davrandık. Meslektaşlarımızın ve avukatın uzun süren ikna çabaları sonuç verdi. Ve kendiliğinden teslim oldu. Üzerinde bomba görünümü verdiği bir düzenek, bir kuru sıkı tabanca, bir pompalı tüfek ve güvenlik görevlisinden aldığı tabanca vardı. Ayrıca içerde 10 rehine bulunuyordu. Bunlardan 3'ünü serbest bırakmıştı. Geri kalan diğer 7 rehine ise yara almadan kurtuldu. Görev yapan herkese teşekkür ediyorum."

Gözaltına alınan Veysel Yolcudağ hakkında ise soruşturma başlatıldığı belirtildi.

Veysel Yerlidağ tarafından serbest bırakılan 3 rehine ise olay yerindeki ambulansta sağlık kontrolunden geçirildikten sonra evlerine bırakıldı

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;