Varlıklı sayımız krizde 2200 kişi birden arttı

Krizin en çok hissedildiği 2009'da dünyanın en varlıklı kişilerinin sayısı yüzde 17.1 artarak 10 milyona, servet büyüklüğü de yüzde 18.9 artarak 39 trilyon dolara ulaştı

Varlıklı sayımız krizde 2200 kişi birden arttı

Asya, Avrupa’yı yakaladı

Merrill Lynch Küresel Varlık Yönetimi Grubu’nun 14’üncü Yıllık Dünya Varlık Raporu’na göre, krizin dünyayı adeta mahvettiği 2009’da, varlıklı kişilerin sayısı artmaya devam etti. Krizin faturasını Avrupalı zenginler ile Ortadoğu’daki servet sahipleri ödedi.

Çin ve Hindistan’ın başını çektiği Asya-Pasifik bölgesi, zenginlik artışında 2009’da büyük performans göstererek, Avrupa’yı yakaladı. Ancak dünyada en fazla varlıklı kişi sayısı yine Kuzey Amerika’da.

10 milyon kişiye ulaştı

Merrill Lynch’e göre varlıkları en az 1 milyon dolar olan dünyanın en varlıklı kişilerinin sayısı yüzde 17.1 artarak 2009’da yine 10 milyona ulaştı. Bu kişilerin varlıkları yüzde 18.9 arttı ve 39 trilyon dolara çıktı.

Varlıkları en az 30 milyon dolar olan ultra varlıklı kişiler de servetlerini 2009’da yüzde 21.5 artırdı. Rapora göre en varlıklı kişiler dünya nüfusunun yüzde 1’ini oluşturuyor. Ultra varlıklı olanlar da en varlıklılar içinde yüzde 1’lik paya sahip.

 Daha da artacaktı ama...

009’da Türkiye’de en varlıklı kişilerin sayısı yüzde 6.4 artarak 33 bin 700’den 35 bin 900’e çıktı. Türkiye’deki varlıklı kişilerin varlık toplamı ve ultra varlıklı sayısı açıklanmadı.

Türkiye’deki varlık artışında borsanın 2008’de 118.3 milyar dolar olan piyasa değerinin 2009’da 234 milyar dolara çıkarak, yüzde 97.8 artması etkili oldu. Büyümenin yüzde 4.7 azalması ile ihracatların yüzde 21.4 düşmesi varlık artışını engelleyici unsurlar oldu.

2007 yılına geri döndü

Raporun sonuçlarını açıklamak üzere Türkiye’ye gelen Merrill Lynch Varlık Yönetimi Yatırım Başkanı Bill O’Neil düzenlediği basın toplantısında, dünyadaki zenginlik haritasını ve zenginlerin finansal davranış eğilimlerini değerlendirdi.

O’Neil, rakamların gelişmekte olan ülkelerdeki varlık toparlanmasının 2008 yılında verilen kayıpları neredeyse telafi ederek son olarak 2007’de ulaşılan düzeylere geri döndüğünü gösterdiğini söyledi.

Gelişen bölgelere yöneldiler

Latin Amerika dışındaki varlıklı kişilerin kendi bölgeleri dışında tuttukları portföyleri arttı. Bu varlıklı kişilerin gelişmekte olan pazarlara ayırdıkları portföy, paylarındaki büyüme olarak kendini gösterdi.

2011’de varlıklı kişilerin kendi bölgelerindeki yatırımlarını daha da azaltması ve büyümenin güçlü olması öngörülen bölgelere yönelmeleri bekleniyor. Kuzey Amerika’daki varlıklı kişiler daha fazla getiri için Asya-Pasifik, Avrupa’dakiler Kuzey Amerika’ya yöneldi.

Sağlıklı yaşama geri döndüler

Kriz sonrasında finansal piyasalara temkinli giren varlıklı kişiler, tutku yatırımlarına döndü. Yüzde 30’a ulaşan payla lüks otomobiller, yatlar, jetler varlıklı kişilerin tutku yatırımlarının büyük bölümünü oluşturdu.

Sanat eserlerine yatırım artmaya devam etti. Varlıklı kişiler sağlıklı yaşam ve seyahat gibi yaşam tarzı harcamalarına geri döndü. Vergisel avantajlar sağlandığı için sosyal sorumluluk gibi hayır işlerine yönelen varlıklı kişi sayısında artış görüldü.