'Vatandaşın borç yükü daha da artacak'

Merkez Bankası yılın ikinci Finansal İstikrar Raporu'nu yayımladı. Raporda, hane halkının borç geri ödemelerinde bir süre daha sorunlar yaşayacağı ve işsizlikte kalıcı iyileşmenin uzun zaman alacağı vurgulandı

Çarşamba, 25 Kasım 2009 - 05:00

'Vatandaşın borç yükü daha da artacak'

İŞSİZLİK BÜYÜK PROBLEM

Merkez Bankası, vatandaşların borçlarını geri ödemede bir süre daha sorun yaşayacağı ve işsizlikte kalıcı iyileşme görülmesinin zaman alacağı tespitinde bulundu. Dün yayımlanan yılın ikinci Finansal İstikrar Raporu’nda, Türkiye ekonomisinin göstergeleri ve gelecek beklentileri değerlendirildi. Buna göre, vatandaşın kredi ve kredi kartı borcu tutarı, eylül itibarıyla yılbaşına göre yüzde 8.7 arttı.

KREDİ TALEBİ ARTACAK

Vatandaşın borcunun harcanabilir gelire oranı yüzde 24.8’den yüzde 26.2’ye yükselirken, düşen faize bağlı olarak tüketici kredi talebinin artmaya devam edeceği tahmin edildi. Raporda, reel sektörün eylülde 339.6 milyar liraya çıkan finansal borçlarının yüzde 61’inin de döviz cinsinden olduğu vurgulandı. Bu, kurların, şirketlerin finansal yapısını önemli ölçüde etkilemeye devam ettiğini gösteriyor.

ZAYIF VE KADEMELİ BÜYÜME

Merkez Bankası raporunda, ekonomideki küçülmenin yılın ikinci üç ayında büyük oranda hız kesmesinin nedeni olarak, vergi teşvikleri ve buna bağlı tüketim artışı gösterildi. Merkez Bankası, vergi desteğinin sona erdiği yılın kalan kısmında, büyümede daha zayıf ve kademeli bir seyir görmeyi beklediğini vurguladı. Ayrıca, bankaların 2010 yılında kârlılıklarını sürdürmesinin güçleşeceği belirtildi.