Ve Afgan seçimlerinde ikinci tur kararı

Hile karıştığı iddia edilen devlet başkanlığı seçimlerinde ikinci tura karar verildi

21 Ekim 2009, Çarşamba 12:36
A A

Afganistan’da hile karıştığı iddia edilen devlet başkanlığı seçimleriyle ilgili karar verildi. Seçim Komisyonu, devlet başkanlığı seçimi için ikinci tura gidilmesinin gerekli olduğunu açıkladı. 

Afgan seçmen tekrar sandık başına gidiyor. 20 Ağustos’taki devlet başkanlığı seçimlerinde usulsüzlük yapıldığı yönündeki iddiaları inceleyen Şikâyet Komisyonu, yaklaşık 1 milyon 300 bin oyun geçersiz olduğunu açıklamıştı.

Şikayet Komisyonu’nun raporunu görüşen Bağımsız Seçim Komisyonu yetkilileri, bu nedenle ikinci tur seçimlere gidilmesine karar verdi. Komisyon Sözcüsü Nur Muhammed Nur, yaptığı açıklamada, ikinci tur seçimlerin 7 Kasım’da yapılacağını bildirdi.

YÜZDE 50'Yİ GEÇEN YOK
Bağımsız Seçim Komisyonu Başkanı Azizullah Lodin, Afgan halkını belirsizlik içerisinde bırakmak istemediklerini söyledi. Komisyon’un, adaylardan hiçbirinin yüzde 50 oy oranını geçemediğini kabul ettiğini belirten Lodin, bu nedenle 7 Kasım’da ikinci tur seçimlere gidilmesi kararını aldıklarını kaydetti. Lodin, ayrıca seçim için gerekli tüm materyallerin hazır olduğunu belirtti.

Bağımsız Seçim Komisyonu Sözcüsü Nur Muhammed Nur, Karzai’nin oy oranının yüzde 49,6 olduğunu açıkladı. İlk açıklanan sonuçlara göre Karzai, yüzde 55 oy oranına ulaşıyor ve bu durumda ikinci tura gidilmesine de gerek kalmıyordu. Ancak, raporun açıklanmasının ardından, ikinci tur seçimler kaçınılmaz oldu. Nur, Karzai’nin rakibi Abdullah Abdullah’ın oy oranı ile ilgili resmi sonuçların ise Çarşamba günü açıklanacağını bildirdi.

KARZAİ SONUCU KABUL ETTİ 

Komisyon’un açıklamasının ardından bir basın toplantısı düzenleyen Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai ise kararın Anayasa’ya uygun olduğuna inandığını söyledi. Afgan halkına seslenen Karzai, “Ulusumuza, bunu, ülkemizi ileriye götürme kararlılığımızı güçlendirebilmek için bir fırsata dönüştürmesi ve seçimlere katılması çağrısında bulunuyorum” dedi.

Karzai ile birlikte basın toplantısına katılan ABD’li senatör John Kerry ise iki aday için de övgü dolu ifadeler kullanarak "Karzai’nin seçim turuna ilişkin süreci ileri götürmeyi kabul etmesinin, ulusal liderliğin meşru bir şekilde yönetilmesini sağlayacağını vurgulamak istiyorum. Dr. Abdullah Abdullah da aynı kararı aldı. İkisi de kalıcı bir demokrasi kurma konusunda kararlılıkların gösterdi” dedi.

ŞİKAYET KOMİSYONU'NUN RAPORU
Şikâyet Komisyonu’nun raporunda “Usulsüzlüğe dair çok açık ve ikna edici kanıtlar“ bulunduğu belirtiliyor ve 210 sandıktaki oyların geçersiz olduğu bildiriliyordu. Şikâyet Komisyonu ayrıca, Karzai’ye verilen yaklaşık 1 milyon oyun geçersiz olduğunu açıklamıştı. Ancak oy oranlarının dağılımına ilişkin bir değerlendirme yapılmamıştı.

(Deutsche Welle)

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;