Ve Tatlıses konuşmaya başladı

İbrahim Tatlıses'in doktorları sanatçının yoğun bakımdaki tedavisinin üçüncü gününde olumlu haberler verdi

16 Mart 2011, Çarşamba 09:26
A A

Maslak Acıbadem Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. İlhan Elmacı, uğradığı silahlı saldırı sonucu başından ağır yaralanan sanatçı İbrahim Tatlıses'in dün gece itibariyle kendi başına solunumunu sürdürebilir bir duruma geldiğini ve solunum cihazından tamamen ayrıldığını söyledi.

Prof. Dr. Elmacı, hastane girişinde basın mensuplarına yaptığı açıklamada, İbrahim Tatlıses'in bugün itibariyle daha iyi bir durumda olduğunu ifade etti.

KONUŞABİLİYOR

“Dün gece itibariyle kendi başına solunumunu sürdürebilir bir duruma geldi, solunum cihazdan tamamen ayrıldı” diyen Elmacı, Tatlıses'in sağlık durumuna ilişkin konuşurken, "Biz kendisine 'Nasılsın' dediğimizde 'İyiyim' diyor ayrıca emirlerimizi alıyor" dedi. Doktor ayrıca şunları söyledi:

“Bizim vermiş olduğumuz komutları alabiliyor. Sağ kol ve bacağını bizim uyarılarımızla kaldırıyor, elimizi sıkıyor, bizimle konuşabiliyor. Bu önemli bir gelişme bizim açımızdan. Yoğun bakımda tedavisi bir süre daha devam edecek. Aileye de dün ifade ettiğim gibi, işler iki ileri giderken bir geri gidebilir beyinle ilgili sorunlarda. Henüz hayati riski tamamen geçmiş değildir. Bulunduğumuz nokta çok daha iyi ve sevindirici bir noktadır. Bu anlamda tedavisine devam edeceğiz.”

"HAYATİ TEHLİKESİ YÜZDE 10'A İNDİ"

Tatlıses'in vücudunun sol bölümünde problemin devam ettiğini belirten Elmacı, “Bugün itibariyle bunu sorgulamıyoruz. Kendisinden de böyle bir istekte bulunmuyoruz. Çünkü bu kendisini strese sokabilecek bir şeydir. Dolayısıyla biz sadece sağın üstüne gidiyoruz.

İleride bu yoğun bakımdan çıktıktan sonra solu sorgulamaya başlayacağız. Ona dönük ciddi bir fizyoterapi alacak. İnşallah onu da toparlayacak.

Bize geldiğinde ameliyatı yaptığımız saatlerde hayati tehlikesi yüzde 80'lerdeyken şimdi yüzde 10'larda diyebiliriz. Biz kendisine 'Nasılsın' dediğimizde, 'İyiyim' diyor. Ayrıca 'Sağ kolunuzu kaldırın' dediğimizde kaldırıyor” dedi.

ASİSTANI TABURCU EDİLEBİLECEK DURUMDA

Buket Çakıcı'nın durumuyla ilgili bilgi veren Prof. Dr. Ömer Faruk Ünal ise, "Gayet iyi. Hiçbir sorun yok. Tıbben taburcu edilebilecek durumda. Soysal durum nedeniyle taburcu etmedik" dedi.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;