Vekiller ağzını bozdu

Demokratik açılımın Meclis'teki ön görüşmesi sırasında tansiyonun yükseldiği anlar, resmi tutanaklarda 'sansür'lendi

Vekiller ağzını bozdu

KÜFÜRLERE SANSÜR

Hükümetin Kürt açılımı olarak bilinen demokratik açılımın ön görüşmesini 10 Kasım’da yapmak için ısrar etmesi nedeniyle olaylı geçen TBMM Genel Kurul toplantısının tutanakları tartışmanın şiddetini de ortaya koydu. Küfürler tutanaklara geçmedi ancak yakası açılmadık cümleler olduğu gibi kayıtlara geçti. Bir ara fiziki müdahalelerin de yaşandığı salonda sarfedilen “İb...”, “Sen kimin p.ç.sin” gibi küfürlerin yer almadığı resmi tutanaklar şöyle:

‘SEN O PİS AĞZINA...’

Avni Doğan (AK Parti/Kahramanmaraş): Victor Hugo der ki: “Gülme, bağırma, dinle ve anla” Dinleyin ve anlayın. Atatürkçülük teröristi dağdan indirmektir. Tamam mı? (AK Parti sıralarından alkışlar, MHP sıralarından gürültüler). Şenol Bal (MHP/İzmir): Atatürkçülük teslim olmak, teröristle anlaşmak değildir. Gürol Ergin (CHP/Muğla): Atatürkçülük PKK hamiliği yapmak değildir! Avni Doğan: CHP’nin ağzı size yakışmıyor. Ergin: Tahrikçilik, terbiyesizlik yapma! Sen o pis ağzına CHP’yi alma!

‘DJ YAPARIM SENİ’

Suat Kılıç (AK Parti Grup Başkanvekili): 10 Kasım 2001. DSP, MHP, ANAP koalisyonu. Bugün 10 Kasım istismarı yapanlara şunu sormak istiyorum: Mustafa Kemal’in askerlerini Afganistan’a göndermek için 10 Kasım’dan başka gün mü kalmadı? Deniz Bölükbaşı (MHP/Ankara): Utanmıyor musun! Suat Kılıç: O 1 Mart tezkeresi döneminin müsteşarı niye laf atıyor bana anlamıyorum. Hüseyin Yıldız (MHP): DJ yaparım ben seni, DJ! Güzel DJ olur senden!