Vekillere mini etek ve dekolte yasağı

Rusya'da milletvekilleri için hazırlanan yeni yönetmelik mini etek ve dekolte yasağı getiriyor

28 Mart 2011, Pazartesi 08:48
A A

Rus milletvekilleri ve yardımcıları, yakında mini etek giymelerini de yasaklayan yeni bir kurallar bütününe riayet etmek zorunda kalacak.

Yeni yönetmelik, Rus parlamentosunun alt kanadı Duma'da çalışan herkesi kapsıyor. Vekillerin yardımcıları ve diğer çalışanlar da kurallara uymak zorunda.

Kurallar, 'resmi, açık olmayan, temiz, düzenli' kıyafetler tercih edilmesi gerektiğini belirtiyor, bu da çoğu kadın milletvekilinin giymeyi tercih ettiği mini eteklerin ve dekolte bluzların sonu anlamına geliyor.

Kurallar, Duma personelinin gazetecilerle temasının minimuma indirilmesini ve soruların basınla ilişkiler bölümüne yönlendirilmesini de öngörüyor.

Devlet Başkanlığı yolsuzlukla mücadele komitesinin talimatıyla hazırlanan yeni yönetmeliğe göre, ayrıca vekiller birbirleriyle konuşmaları sırasında 'nezaketsizlikten' ve 'küstahlıktan' uzak duracak.

Duma, 1990'larda gürültülü ve hatta bazen yumruklaşmalı oturumlarıyla meşhurdu. Ancak çok sayıda milletvekilinin oturumlara düzenli olarak katılmamasıyla Duma eski hararetini kaybetmiş durumda.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;