Velilerden aşıya onay çıkmadı

Velilerden aşıya onay çıkmadı

21 Kasım 2009, Cumartesi 12:25
A A

Muğla'nın Yatağan İlçesi'ndeki 10 okulda öğrenim gören 4 bin 153 öğrenciden sadece 167'sinin velisi çocuğunun domuz gribine aşısı yapılmasına izin verdi.

Dünyada ve ülkemizde birçok vakada ölümle sonuçlanan domuz gribi (H1N1) virüsüne karşı geliştirilen aşının uygulanması için harekete geçen Sağlık Bakanlığı, okullarda aşının öğrencilere uygulanabilmesi için velilerinden yazılı izin istedi. Bu hafta başına kadar velilerin okullarına imzalayarak cevap vermeleri istenen belgeler Muğla'nın Yatağan İlçesi'ndeki anaokulu, ilköğretim ve lislere ulaştı. Gelen yanıtlarda öğrenci velilerinden sadece yüzde 4'ü çocuğuna domuz gribi aşısı yapılmasına izin verdi, diğerleri yapılmasını istemedi.
Muğla Tabip Odası Başkanı Dr. Ferit Turan, çıkan sonuca göre okullarda öğrencilerin sadece yüzde 4'ünün aşılanacak olmasının bir ‘fiyasko’ ve ‘sağlık rezaleti’ olduğunu söyledi. Aşı yaptırma oranlarının düşük olmasını beklediklerini ancak bu sonucu hayret verici bulduğunu ifade eden Dr. Ferit Turan, şunları söyledi:

“Hiç kimseye zorla aşı yaptıramazsınız, ancak bu süreci yöneten bir kurum var, o da Sağlık Bakanlığı. Sayın Bakan bu konuda bir açıklama yapıp, ‘Bu aşıyı yaptırmayan olursa savcılığa ihbar ederim’ demişti. Ardından Başbakan kendi Bakanının düşüncelerine katılmadığını beyan edip, ‘Aşı yaptırmayacağım’ dedi. Tüm bu açıklamalar yapılırken elbette ki vatandaşın da kafası karıştı.”
Domuz gribi aşısının da her ilaç gibi yan etkileri olduğunu belirten Dr. Turan, “Ancak bu durum medyada yanlış anlatıldı. Yetkili, yetkisiz herkes bir açıklama yaptı. Sağlık Bakanlığı da bu virüs yayılımı ile birlikte bir senaryo hazırladı. Ön tespitlerde bulundu. 5 bin kişinin ölebileceği gibi açıklamalar yaptı. Bu durum nasıl telafi edilir bilemiyorum” diye konuştu.

Sağlık Bakanlığı tarafından ülke genelinde 43 milyon kişinin aşılanmasını hedeflendiğini belirten Prof.Dr. Ferit Turan, Türkiye'de yüzde 4 oranında aşılama yapılması durumunda kişi başına 5.2 euro ödenerek satın alınan aşıların büyük bölümünün elde kalacağını ve iadesinin de söz konusu olamayacağına dikkati çekti. Bu durumun sağlık alanında plansız, programsız çalışıldığının resmi olduğunu savunan Prof.Dr. Turan, “O zaman Sağlık Bakanlığı gözden geçirilmeli. Başka bir ülkede olsa hükümetler değişir, bakan istifa eder, ancak bizde maalesef durum böyle değil” dedi.

Aşı korkusu yaşayan bazı öğrenciler ise velilerinin onay vermemesinden dolayı mutlu olduklarını belirterek, “Aşı olmak istemiyoruz. Başbakanımız da olmayacakmış. Diğer tüm aşılarımızı yaptırdık, o zaman velilerimizden izin istenmedi. Şimdi imza istenince ailelerimiz tedirgin oldu” diye konuştu.

Cavit YILDIRIM/YATAĞAN (Muğla), (DHA)

Bursa'da öğrenciler aşı olmak istemedi... 2. sayfada...

Bursa’daki öğrencilerin yüzde 95’i aşı olmak istemedi

Bursa’daki ilk ve orta dereceli okullarda öğrenim gören 470 bin öğrencinin de yüzde 95’i aşı olmak istemedi.

Kamu- Sen Bursa İl Temsilcisi Selçuk Türkoğlu, Başbakan Erdoğan ve Milli Eğitim Bakanı Çubukçu’nun açıklamaları yüzünden velilerin kafasının karıştığını söyledi. Erdoğan ve Çubukçu’nun açıklamalarından sonra böyle bir sonucun ortaya çıkmasının çok normal olduğunu belirten Selçuk Türkoğlu, “Milli Eğitim Bakanlığı bir yandan çocukların aşı olmasını istiyor, öbür yandan Bakan, ‘Aşı olmayacağım’ diye açıklama yapıyor. Vatandaş kime güvenecek. Milli Eğitim Bakanlığı bu konuda da çuvalladı. Gün geçtikçe ölenlerin sayısı arttığında bunun sorumluluğunun bilgi kirliliğine maruz kalmış veliye bırakılması ancak sorumluluktan kaçmaktır” dedi.
Bursa’daki bazı okullardaki aşı olmak için başvuran ve sonradan vazgeçen öğrencilerin sayılarını da veren Türkoğlu, “Tophane Endüstri Meslek Lisesi’nin 4 bin öğrencisinden sadece 70’i, Yıldırım Beyazıd Lisesi’nin bin 200 öğrencisinden 43’ü, Akıncıtürk İlköğretim Okulu’nun bin 886 öğrencisinden 42’si aşı olmak istemiş. Ali Rıza Bey İlköğretim Okulu’nun bin 200 öğrencisinden 100’ü aşı olmak istiyor. Sonradan bunların 35’i iptal ettiriyor” diye konuştu.
 

 

 

 

 

2

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;