Vergi artırımı, kaçakçılığı cazip hale getirdi

Maliye Bakanı Şimşek, sigaradaki vergi artırımının, kaçakçılığı cazip hale getirdiğini söyledi

Vergi artırımı, kaçakçılığı cazip hale getirdi

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, sigaradaki vergi artırımı ile birlikte, kaçakçılığın cazip hale geldiğini söyledi. Ankara'da, "Elektronik Fatura Projesinin Kamuoyuna Tanıtılması" konulu basın toplantısında konuşan Şimşek, buna karşılık yeni denetim ekipleri oluşturduklarını da sözlerine ekledi. Bandrolsüz ürünün satış sürecinde payı olanlara karşı ciddi cezalara olduğunu belirten Bakan Şimşek, 2 bin ile 5 bin TL arasında para cezası, ve 5 bin iş günü adli para cezası uygulandığını kaydetti.

Maliye Bakanı, gündemdeki konulara ilişkin de şu açıklamaları yaptı:

REFERANDUMUN EKONOMİYE ETKİSİ

Anayasa değişikliği ile ilgili yapılması gündemde olan referandumun, ekonomiyi olumsuz etkileyip etkilemeyeceği sorulan Mehmet Şimşek şunları söyledi:

 “Referandum çok maliyetli bir süreç değil, o anlamda bir sıkıntı olmasın, ama eğer bu ortam ekonomik istikrarı etkileyecek bir nitelik kazanırsa, belki bir miktar etkili olabilir. Şunu açık bir şekilde ifade edeyim, Türkiye’nin temelleri sağlam, şu anda güçlü bir hükümet var, siyasi istikrar var, dolayısıyla bir referandumun, ekonomik istikrarı etkileyeceği kanısında değilim.”

ELEKTRONİK FATURA PROJESİ

Sistemin Avrupa Birliği ülkelerinde de yaygın olarak kullanıldığını belirten Bakan Şimşek, uygulamanın yaygınlaşmasıyla, yapılacak tasarrufa dikkat çekti. Bakan Şimşek şunları söyledi:

“Geliştirmiş olduğu projeler ve sahip olduğu bilgi işlem altyapısıyla, Gelir İdaresi Başkanlığımız e devlet alanındaki mevcut durumunu, her geçen gün daha da pekiştirmektedir. Elektronik fatura uygulaması ile Gelir idaresi Başkanlığımız, öncelikle mükelleflerimizin kağıda dayalı faturalaşmalardan doğan yüksek maliyetlerini ortadan kaldırılmasına imkan tanımaktadır.

TÜRKİYE’NİN BÜYÜME HIZI

‘Türkiye, Avrupa Birliği’nin 3-5 katı büyüyebilir’ açıklaması hatırlatılan Şimşek, ekonomik büyüme verilerine bakıldığında bu sonucun çıktığını savunurken, “Türkiye’ye ilişkin ve Avrupa Birliği’ne ilişkin tahminler, bu şekilde gerçekleşirse, Türkiye tabi ki, AB ile arada ki farkı kapatmaya devam edecek, Avrupa’nın birkaç katı büyümeye devam edecektir” diye konuştu.

 VERGİ AFFI

 Vergi affı uygulamasının, vergide uyumu bozduğunu savunan Şimşek, uygulamaya çok doğru bulmadığını söyledi. Şimşek, “Genel bir vergi yapılandırması veya affı, vergide uyumu bozan, çok önemli bir husustur. Ben böyle uygulamaları daha öncede söyledim, çok ciddi diğer reformlarla desteklenmezse, çok doğru bulmadığımı iletmiştim, yine aynı noktayım” dedi.

ENFLASYON RAKAMLARI 

Türkiye İstatistik Kurumu’nun yaptığı açıklamada aylar sonra ilk kez enflasyonun çift haneli rakamlara ulaştığı hatırlatılan Bakan Şimşek, şöyle konuştu:

“Enflasyonun uzun bir süre sonra çift hanelere çıkmış olması tabi ki üzücü, ancak çokta sürpriz değil. Biz 2010’un ilk yarısında mevsimsel faktörlerden ve bizim idari olarak aldığımız kararlardan dolayı, fiyatların geçici olarak yükselebileceğini zaten öngörmüştük.” 

DHA