Vergi etkisi geçti üretim bitti

Büyümenin önemli göstergesi sanayi üretimi yine düşüyor

09 Ekim 2009, Cuma 05:00
A A

ÖNCEKİ AYIN GERİSİNDE
Türkiye’nin milli gelirinin ne yöne gittiğini gösteren önemli verilerden sanayi üretimi, temmuzdan sonra ağustosta da bir önceki aya göre geriledi. Bu sefer gerilemenin boyutu da arttı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre üretim temmuzda bir önceki aya göre yüzde 0.9 düşmüştü. Ağustosta ise temmuza göre yüzde 5.7 geriledi. Gerileme, bir önceki yılın aynı ayına göre ise yüzde 6.3 oldu.

ŞUBATTA DİP GÖRÜLMÜŞTÜ
Küresel krizin Türkiye’yi etkilemeye başlamasıyla, sanayi üretimi geçen yıl ağustostan itibaren gerilemeye başlamış, Şubat 2009’da üretim düşüşü yüzde 23.8’e ulaşmıştı.

Martta bazı sektörlerde ÖTV ve KDV indirimleri devreye girince tüketim artmış ve üretimde kıpırdanma başlamıştı. Sanayi üretimi geçen yıla göre düşmeye devam etse de mart, nisan, mayıs ve haziranda bir önceki aya göre artış göstermişti.

AYIN REKORU SENMAYE MALI
Üretimdeki toparlanmanın son iki ayda kaybolması, vergi indirimlerinin etkisinin bitmesine bağlandı. TÜİK’in rakamlarına göre, üretimde en yüksek düşüş yüzde 15.8 ile sermaye mallarında yaşandı.

İmalat, ara malında yüzde 7, dayanıksız tüketim malında yüzde 5.2, enerjide yüzde 5 düştü, dayanıklı tüketim malında yüzde 11.5 arttı. Alt kalemlerde en büyük düşüş yüzde 37 ile ‘Diğer Ulaşım Araçları’nda oldu.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;