Viranşehir'de 'Öcalan' yürüyüşü

Viranşehir'de 'Öcalan' yürüyüşü

31 Ağustos 2009, Pazartesi 13:00
A A


Şanlıurfa'nın Viranşehir İlçesi'nde, kendilerini ‘Yurtsever Demokratik Gençlik Meclisi' (YDG-M) olarak nitelendiren grup ‘Werin Rê' (Yola gelin) adını verdikleri yürüyüş düzenlendi. Bölücübaşı Abdullah Öcalan posterlerinin açıldığı meşaleli yürüyüşe katılanlar terör örgütü ve elebaşı lehine sloganlar attı.

Saat 21.00 sıralarında Atatürk Mahallesi'ndeki Dumlupınar İlköğretim Okulu önünde toplanan, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu yaklaşık 200 kişi, ellerinde bulunan meşaleleri yakarak yürümeye başladı. Yüzlerini poşu ile kapatan bazı kişiler, Öcalan posterleri ile terör örgütü PKK'yı simgeleyen bez parçalarını taşıyarak, ‘PKK halktır halk burada’, ‘Erdoğan şaşırma, bizi dağa kaçırma’ sloganları attı. Kadınların da zılgıt çekerek eşlik ettiği yaklaşık 1 kilometrelik yürüyüş, DTP İlçe binası önünde sona erdi.

Burada basın açıklamasını okuyan grubun sözcüsü Abdullah Koç, hükümetin başlattığı tüm demokratik süreçlere destek olduklarını savunarak, gündemde tartışılan ‘Kürt Açılımı’ konusunda muhatabın Abdullah Öcalan olduğunu söyledi. Öcalan'ın Kürt halkının lideri olarak nitelendiren Koç, “Biz muhatap olarak sayın Abdullah Öcalan'ı görüyoruz ve herkesin muhatap almasını istiyoruz. Ama görüyoruz ki Başbakan muhalefetin zihniyetine yakın davranıyor ve bu da AKP'nin açılımda samimi olmadığını gösteriyor. Biz barış ve demokrasiden yanayız. Bunun için de Öcalan'ın yol haritasının kabul edilerek sorunun çözümlenmesini istiyoruz” diye konuştu.

Basın açıklamasının ardından bir süre daha slogan atmayı sürdüren kalabalık, daha sonra dağıldı.

Mustafa MERT/ VİRANŞEHİR(Şanlıurfa), (DHA)

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;