Vitrinde yaşayan kadın şaşırtıyor

Danimarkalı sanatçı Nana Francisca Schottlaander, Kopenhag'ın en işlek alışveriş caddesi Strogette, bornozunu çıkardı ve çıplak vücutla bir süre yürüdükten sonra Nörgaard isimli butiğe girerek vitrindeki yerini aldı

15 Mart 2015, Pazar 11:58
A A

Danimarkalı sanatçı Nana Francisca Schottlaander, Kopenhag'ın en işlek alışveriş caddesi Strogette, bornozunu çıkardı ve çıplak vücutla bir süre yürüdükten sonra Nörgaard isimli butiğe girerek vitrindeki yerini aldı.

Schottlaander'in ilk konuğu kendisi gibi sanatçı olan Finn Nörgaard oldu. Perşembe akşamı yerleştiği vitrinde Pazar günü saat 12.00'ye kadar kalacak olan Schottlaander'in çıplak sergisi uzun sürmedi.

Polisler, özel izinli plajlar hariç Danimarka'da kamuya açık alanlarda çırılçıplak bulunmanın yasak olduğunu söyleyince üzerine içi görünen uzunca beyaz bir elbise giydi.

Nana Francisca Schottlaander, kafasında oluşan fikrin butik sahibi Mads Nörgaard tarafından da kabul görmesi üzerine projeye başladığını söyledi.

"Schottlaandder, amacının insanlara, üzerlerindeki giysiler, insan vücudu, insanlar arasında vücut diliyle diyalogu göstermek olduğunu söyledi. Schottlaander "Please Be Here Now" adı verdiği eyleminde, normalde çok özel olan vücudunun kamuya ait bir araç gibi nasıl kullanılacağını görmek istediğini belirterek:

""vitrin bir nevi laboratuvar. Vücudumu kamuya açık bir alanda sergilediğim zaman özel olan nedir görmek istedim. Ben vitrinde bir şeylerle meşgul olurken, insanların gözleri bana mı yoksa ilgilendiğim şeylere mi bakıyor? Yoksa ben mi onlara bakıyorum? Benim için ilginç bir deneyim olacak" dedi.