Vizyonda 'Veda' haftası

Bu hafta dördü yerli yedi yeni film gösterime girecek

26 Şubat 2010, Cuma 10:44
A A

Zülfü Livaneli’nin yönettiği ve Sinan Tuzcu, Serhat Mustafa Kılıç, Dolunay Soysert ile Özge Özpirinçci’nin oynadığı "Veda" bir dönem filmi olarak dikkatleri üzerine çekiyor.

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün hayat hikayesinin, çocukluk arkadaşı ve yaveri Salih Bozok’un gözünden anlatıldığı filmde, Atatürk ve Salih Bozok’un Selanik’te çocukluktan başlayan ve Cumhuriyet ile birlikte aynı ideallerin peşinde yürüyerek devam eden yarım asırlık dostluğu sergileniyor.

Senaryo çalışması üç yıl sürdü, 27 Ekim'de başlayan çekimleri ise 7 haftada tamamlandı. Ayvalık, İzmir, Antalya ve Seferihisar’da yapılan ve Atatürk’ün arabasının da kullanıldığı çekimlerde yaklaşık 2 bin figüran görev aldı.

OĞULU YÖNETTİ BABASI OYNADI

Oğulcan Kırca’nın yönettiği ve babası Levent Kırca ile Başak Daşman, Korel Cezayirli ve Suna Selen’in oynadığı "Son İstasyon" küçük bir Anadolu kasabasında geçiyor.

Çekimleri İstanbul ve Uşak’ta gerçekleştirilen film, taşrada küçük bir istasyonda emeklilik için gün sayan bir memur olan Ruhi’nin hikayesini anlatıyor.

EYYVAH EYVAH

Hakan Algül’ün yönettiği ve Ata Demirer, Demet Akbağ Özge Şakrak Borak ile Salih Kalyon’un oynadığı "Eyyvah Eyvah", Trakyalı, klarnet çalan bir genci ve bir bar şarkıcısının hikayesini anlatıyor. Çekimleri yaz aylarında Çanakkale ve İstanbul’da gerçekleşen komedi filminin konusu şöyle:

"Hüseyin, Trakya’nın bir köyünde ninesi ve dedesiyle büyüyen bir delikanlıdır. İki büyük aşkı klarnet çalmak ve Müjgan ile mutlu bir hayattır. Ancak, hiç beklemediği bir olay onu köyünden ayırır. İstanbul’a gelen Hüseyin’e önce klarneti, sonra da şarkıcı Firuzan destek olacaktır.

İstanbul’un gece kulüplerinde çalışan Firuzan’ın hayatı rengarenk ve bir o kadar da karışıktır. Hüseyin’le tanışınca hayatına kahkaha ve macera dahil olur."

DELİ DUMRUL HİKAYESİ

Oğuz Yalçın’ın yönettiği ve Emir Benderlioğlu, Sema Öztürk, Mustafa Üstündağ ile Arzu Yanardağ’ın oynadığı "Deli Dumrul Kurtlar Kuşlar Aleminde", 12 yıl suçsuz yere hapis yatan Durul’un çıktıktan sonra "Deli Dumrul" oluşunun trajikomik hikayesini anlatıyor.

GUDİ’NİN MACERELARI

Rob Marshall’ın yönettiği ve Nicole Kidman, Penelope Cruz, Judi Dench ile Daniel Day Lewis’ın oynadığı "Nine" çevresi dudak uçuklatan kadınlarla dolu bir yönetmenin hayatını beyazperdeye taşıyor.

Senaryosunu Michael Tolkin ve Anthony Minghella’nın yazdığı filmin konusu özetle şöyle: "Yetenekleri ve aşk hayatı çöküntüye uğrayan yönetmen Guido, son filminin yapımından vazgeçmek üzeredir.

Sıkıntılardan kurtulmaya çalışırken, bir sürü güzel kadınla kurduğu çalkantılı ilişkiler içinde kaybolur. Metresi, karısı, ilham perisi, sırdaşı, cilveli bir muhabir, öğretici bir hayat kadını ve annesi ile yaşamını paylaşan Guido, dibe yaklaşırken bir kurtuluşun peşindedir."

NELSON MANDELA’YA BAŞKA BİR BAKIŞ

Clint Eastwood’un yönettiği ve Morgan Freeman, Matt Damon, Scott Eastwood ile Langley Kirkwood’un oynadığı "Yenilmez/Invictus", Nelson Mandela’nın ülkesini bir araya getirmek için Güney Afrika ragbi takımının kaptanıyla güçlerini birleştirmesinin ilham veren gerçek öyküsünü anlatıyor.

SUSİE SALOMON ÖLDÜ MÜ?

Peter Jackson’ın yönettiği ve Mark Wahlberg, Rachel Weisz, Susan Sarandon ile Stanley Tucci’nin oynadığı "Cennetimden Bakarken/The Lovely Bones" bir cinayete kurban giden 14 yaşındaki Susie Salmon üzerinde odaklanıyor.

Alice Sebold’un çok satan kitabından uyarlanan film, 14 yaşında öldürülen Susie’nin hikayesini anlatıyor. Dünyada hayat sürerken Susie de bir şekilde o hayata dahildir.

3

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;