VW, Suzuki'nin yüzde 20'sini aldı

Alman otomotiv üreticisi Volkswagen (VW), Japon otomotiv üreticisi Suzuki'nin yüzde 20 hissesini 2.5 milyar dolara satın alıyor

09 Aralık 2009, Çarşamba 11:24
A A

Avrupa’nın en büyük otomotiv üreticisi VW, Suzuki’den hisse satın alma işlemini gelecek yıl Şubat ayı ortasına kadar tamamlayacak.

Suzuki, hızlı gelişen otomotiv teknolojisi göz önüne alındığında rekabet etmenin zorlaşması ve maliyetleri kısmaya ihtiyaç bulunmasının bir ortaklığı gerekli kıldığını açıkladı.

Piyasa uzmanlarına göre, VW, Suzuki’nin küçük, yakıtta cimri araç üretme uzmanlığından yararlanmayı planlarken, iki şirket arasındaki ortaklığın Çin ve Hindistan piyasalarında şirketlerin hızlı büyümesine katkıda bulunabileceği belirtildi.

Suzuki Hindistan’da, VW ise Çin’de otomotiv piyasasında büyük pay sahibi konumunda bulunuyor. VW Üst Yöneticisi (CEO) Martin Winterkorn, "Dünyanın önde gelen iki otomotiv üreticisi güçlerini birleştiriyor ve önümüzde uzanan büyüme güçlüklerini halletmeye hazırlanıyor.

Birlikte büyüme için fırsatlarımızı azami seviyeye çıkarabiliriz" dedi. Standard & Poor’s’dan otomotiv endüstrisi uzmanı Chizuko Satsukawa, iki şirket arasında anlaşmanın, Suzuki’nin yatırım fonlarına girmesini sağlayacağını söyledi.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;