Windows XP öldüğünde...

Windows XP'nin kesin ölümü Nisan ayında gerçekleştiğinde, bu durum bizleri nasıl etkileyecek?

22 Kasım 2013, Cuma 00:03
A A

Microsoft'un sadece ilk 3 senesinde 400 milyon satan işletim sistemi Windows XP, Nisan 2014'te emekli oluyor. 3 hizmet paketi alan 12 yaşındaki işletim sistemi, 10 yıl boyunca en tepede kalmak gibi büyük bir başarıya imza attı. Üstelik bu sırada çıkan yeni Windows'lara ve Microsoft'un onu batırma çabalarına rağmen. Peki Windows XP'nin tarihinin bitmesi sizin için ne anlama geliyor; onu Nisan 2014'ten sonra kullanırsanız ne olur?

Size etkileri

Windows XP'niz destek süresinin bitmesinden sonra normal olarak çalışmaya devam edecek. Ancak bazı üçüncü parti programların Windows XP'yi artık desteklemediğini göreceksiniz ve bu durum, giderek daha fazla programa yayılacak. Örneğin Google, 2015'ten sonra Windows XP'de Chrome'u desteklemeyecek.

Nisan 2014'ten sonra Windows XP'yi genel amaçlı kullanmanız için hiçbir engel yok, ancak sunulan yazılımlar konusunda geride kaldığınızı hissedeceksiniz. Windows XP'yi destek süresinin bitmesinin ardından güvenle kullanmanın yolunu bu yazımızda açıklamıştık.

Güvenlik endişeleri

Nisan'dan sonra Windows XP'de yeni güvenlik açıklarının ortaya çıkacağına neredeyse kesin gözle bakabilirsiniz. Microsoft, yeni işletim sistemleri için bu açıkları kapatacak yamalar sunacak, ancak Windows XP tamamen korunmasız kalacak.


Peki ya geri kalan kullanıcılar?

Windows XP kullanan, yeni işletim sistemlerine geçiş yapamamış bankaların, finans, güvenlik ve sağlık kuruluşlarının sayısı oldukça fazla. Örneğin ATM cihazlarının yüzde 75'i hala Windows XP kullanıyor.

Küçük çaplı şirketler, destek süresinden önce Windows XP'den yükseltmekten başka çare bulamayacaklar. XP'yi çeşitli nedenlerle bırakamayanlar ise Microsoft'un pek de ucuz olmayan "özel destek" paketlerinden yararlanarak XP yamalarını almaya devam edecekler.

Bunun dışında Windows XP kullanan şirketler, güvenlik standartları konusunda her türlü sıkıntıyla karşılaşabilecekler. Kredi kartınızı kullandığınız ATM cihazının artık güvenlik yaması almayan bir makine olduğunu düşünün. Buna karşın kredi kartıyla alışveriş yaptığınız her web sitesi, SSL şifrelemesini kullanıyor ve güvenlik açıklarına karşı sıkça test ediliyor.

Resimlerle: Windows XP'yi bitirecek 5 neden...

Kaynak: CHIP Online

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;