WSJ: Doğan vergi davasında raunt kazandı

Wall Street Journal gazetesinde, 'Türk Medya Grubu Vergi Davasında Raunt Kazandı' başlığıyla makale yayımlandı

11 Ekim 2009, Pazar 11:50
A A

Yayımlanan makalede "Türkiye’nin en büyük medya şirketi üst düzeyli vergi ihtilafında bir mahkeme zaferi kazandı ve kendisini iş hayatı dışında bırakabilecek daha büyük bir davayla mücadele etmeyi sürdürüyor” denildi.

BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ ENDİŞESİ

Türkiye’de vergi yetkililerinin, ülkedeki medya organlarının yarısına sahip Doğan Yayın Holding lehine verilen kararın süreçle ilgili kararlarını etkileme olasılığı bulunmadığını belirttiklerini kaydeden WSJ, “İki dava, AB Türkiye’deki basın özgürlüğü için sonuçları üzerinde endişelerini dile getirirken, ülke içi ve dışında üst düzeyde öneme sahip bulunuyor.

Perşembe günü bir Türk mahkemesi Doğan Yayın’a karşı 625 milyon dolarlık teminatın istendiği daha küçük olan vergi davasında, vergi cezasının yasalara uygun olmadığını belirterek bir karar verdi” dedi Gazete haberinde Doğan Yayın Holding’in hisselerinin cuma günü İMKB’de yükselerek yaklaşık yüzde 14 artışla kapandığı da bildirdi. Doğan Grubu yöneticilerinin, varlıklar üzerinde bulunan 3.3 milyar dolardan fazla geri ödeme için potansiyel hükümet haczinin kuruluşu iş hayatı dışına sürükleyebileceğini belirttiklerine değinen WSJ, Doğan grubunun Danıştay kararının ikinci vergi davası için de göz önünde tutulması temennisini borsaya gönderdiği bir yazıyla dile getirdiğini belirtti.

DENETİM SONRASI YASAK 

Makalede, “Vergi yetkilileri basının sorularına verdikleri yazılı karşılıkta 3 milyar dolarlık teminat konusundaki alınan kararla ilgili herhangi bir yorumda bulunmadılar. Ancak yanıtta perşembe günkü mahkeme kararının daha büyük vergi davası için bir örnek oluşturmayacağı belirtildi. Vergi yetkilileri açıklamalarında yasanın vergi denetimi tamamlandıktan sonra teminat talebini yasakladığında vergi ödeyenler için daha zahmetli olan haciz alternatifinin ortaya çıktığını belirttiler” denildi.

DOĞAN'A CEZANIN SİYASİ OLMADIĞINA İNANMAK ZOR

Doğan Grubu’na kesilen para cezasının Avrupa’da “Siyası bir karar” olarak algılandığını vurgulayan AB Komisyonu Başkan Yardımcısı ve AB Sanayi Komiseri Günter Verheugen şunları söyledi: “Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne üye olması çok önemli. Ancak, Doğan Grubu’na verilen vergi cezası, AB ile ilişkilerde negatif etkenlerden biri haline geldi. Doğan Grubu’na verilen bu büyük cezanın ardında politik bir düşüncenin yatmadığına inanmak çok zor. Bu ceza, Türkiye’nin AB sürecine zarar veriyor.”

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;