Ya Hak!

Ya Hak!

16 Ağustos 2014, Cumartesi 16:58
A A

Türkiye'nin en büyük okçuluk müsabakalarından biri olan Biga Sancak Beyi Osman Bey Geleneksel Okçuluk Müsabakaları'nın dördüncüsü düzenlendi.

çınarköprü köyünde başlayan turnuvaya 21 ülkeden 110 yabancı, Türkiye'nin 29 kulübünden 400'ün üzerinde Türk sporcu katıldı.

Okçuluk turnuvasına, her yıl olduğu gibi bu yıl da Issız Adam filmi ile ünlenen İstanbul Atlı Okçuluk Spor Kulübü Başkanı Cemal Hünal da katıldı.

"Kayseri Atlı Okçuluk Spor Kulübü Başkanı Sami Genel, atalarımızın Türk okçuluğunu dünyaya tanıttıklarını belirterek, bu alanda nam saldığını söyledi. Genel, "Biz de son 10 yıldır sayın kaymakamımızın, devletimizin, bakanlarımızın ve ilgili milletvekillerimizin desteğiyle bu ata sporumuzu yeniden canlandırıyoruz. Bazı valilikler sahip çıkıyor bize. Atlı okçuluk, Geleneksel Spor Dalları Federasyonu'na bağlandı. Resmî hakemlerimizi yetiştiriyoruz. Biraz rahatladık ancak yaya okçularımızda sorun var. Onları da federasyona kavuşturursak çok daha iyi olacak. Bu organizasyonda, dünyanın en iyi atlı ve yer okçuları burada. şeklinde konuştu.

"Kaymakam Genel ise bu yıl rekor seviyede katılım olduğunu belirterek, "21 ülkeden 110 sporcu var. Türkiye\'nin 29 kulübünden 400\'ün üzerinde Türk sporcu var. Bunlar atlı ve yaya okçuluk kategorilerinde yarışıyorlar. Müsabaka alanı da özel seçildi. Burası Granikos savaş alanı. Mö 334 yılında burada kırılma yaşatan bir yer." bilgisini verdi.