Yabancılar kanaldan arsa topluyor

Başbakan Erdoğan'ın açıkladığı Kanal İstanbul projesinin Arnavutköy'e bağlı birçok köyden de geçmesi bekleniyor. Son dönemlerde Arap ve İsraillilerin bu bölgeden arsa topladığı belirtildi

29 Nisan 2011, Cuma 07:43
A A

Kanalın İstanbul’un en büyük semtlerinden Arnavutköy’e bağlı birçok köyden de geçmesi bekleniyor. Proje doğrultusunda adı yakınından hızlı tren ve üçüncü köprü yolunun geçeceği iddia edilen Yassıören Köyü, Başbakan’ın bahsettiği maden ocaklarının bulunduğu bölgede yer alan Yeniköy ve Karaburun sakinleri şimdiden ellerindeki arazileri ve mülkleri nasıl değerlendireceklerini tartışıyor.

Yassıörenliler, arazi fiyatlarının ve satışlarının fırlamasına üçüncü köprü söylentileri mi yok sa ‘kanal’ projesinin önceden birilerinin kulağına gitmesinin mi etkili olduğunu tartışıyor.

"YABANCILAR ARSA TOPLUYOR"

Yassıören Köyü Muhtarı Celal Tuncer, emlakçıların yabancı yatırımcılar için arazi topladığı iddiasında: “Başbakan daha bu projeyi açıklamadan 1.5 yıl öncesinden başlayarak köyümüze bugüne kadar binlerce emlakçı ve işadamı geldi.

Son birkaç aydır köyümüz ve çevre köylerde arazi satın almak için gelen Türk emlakçıların Arap ve İsrailli ortaklarına bu alanları aldıklarını duyduk. Birçok emlakçı yabancılar için arazi topluyor. Ancak sorduğumuzda tarım arazisi bakıyoruz diyorlar.

Halen gün boyunca İstanbul’dan emlakçılar arayıp satılık arazi soruyorlar. Telefonum bütün gün susmuyor. Projenin geçtiği alanlarda büyük bir rant dönüyor.

Köyümüze gelenler hayvancılık yapacaklarını söyleyip satılık ve kiralık arazi soruyorlar ancak gerçek sebebin ‘Kanal İstanbul’ projesi çerçevesinde buradan arazi alıp rant sağlamak olduğun bildiğimiz için burada hiçbir köylü arazilerini şu anda satmıyor. ‘Çılgın Proje’ yerleşik halka ve köylüye değil, buralardan arazi alan zenginlere yarayacak.”

"SATIŞLAR İKİ KAT ARTTI"

Arnavutköy Tapu Sicil Müdürlüğü’nde görevli Veri Hazırlama Kontrol İşlemleri çalışanı Efkan Yıldırım ise Mart ayında proje güzergahına yakın olduğu tahmin edilen Arnavutköy’ün kuzeyindeki kasaba ve köylerde günlük 30-40 adet arazi satışı gerçekleşirken bir ay içinde bu sayının günlük 70-80’i bularak iki kat arttığını söylüyor.

Yıldırım en çok arazi satışının gerçekleştiği köylerin ise sırasıyla Nakkaş, Yassıören ve Dursunköy olduğunu söylüyor. Bu köylerde bir kaç ay önce metrekaresi 15 liraya giden arazilerin fiyatları son günlerde 30 liradan başlıyor ve 80 liraya kadar çıkıyor.

Bu bilginin ardından ilk iki sıradaki köylere gittiğimizde geçtiğimiz ay arazilerini satan iki vatandaş bulduk. İşte pişmanlıklarını dile getiren vatandaşların görüşleri:

"BİLSEYDİM SATAR MIYDIM?"

Yassıören sakinlerinden İsmail Yılmaz, geçen ay 1.5 dönüm arazisini satmış. Şimdi dizlerini dövüyor: “Ben hayvancılık ve çiftçilikle uğraşıyordum. İşlerim kötü gidince geçen ay 1,5 dönümlük arazimi metrekaresi 20 liradan sattım.

Satılan arazinin metrekaresi şu anda 60 lira. 10 dönüm daha yerim var ancak dersimi aldım. Köyümüzden üçüncü köprü ve hızlı tren yolları geçeceği söyleniyor. O yolları gözümle görünce satacağım.”

Vatan

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;