Yağmura karşı şık bir duruş

Gardrobumuzun değişmeyen klasiklerinden trençkot bu sezonun olmazsa olmazlarından olan ceketlerimizi, elbiselerimizi, diz üstünde hatta kalçalarımızda biten çizmelerimizi, fularlarımızı tamamlayacak

02 Ekim 2009, Cuma 15:15
A A

Gardrobumuzun değişmeyen klasiklerinden trençkot bu sezonun olmazsa olmazlarından olan ceketlerimizi, elbiselerimizi, diz üstünde hatta kalçalarımızda biten çizmelerimizi, fularlarımızı tamamlayacak. Trençkotun modadaki yeri büyük, hikayesi de eski... 

İngiliz Thomas Burberry 1856’da küçük bir kasaba olan Hampshire’da ilk koleksiyonunu satmaya başladı. Müşterilerinin çoğu çiftçilerdi. Çift taraflı kullanılabilen kabanlar hazırlayan Thomas Burberry’den çiftçiler su geçirmez kaban talebinde bulunuyorlardı. O da su geçirmeyecek şekilde dokunmuş, adını İspanyolca’da ‘vücuda yapışan’ anlamına gelen ‘gabardina’dan alan ‘gabardin kumaş’tan yeni giysiler üretmeye başladı. 1879’da su geçirmez gabardinin patentini aldı. Bunları ilk giyenler kasaba halkı oldu. 

BURBERRY YARATTI
Burberry 1891’de Londra’da mağaza açtı. I. Dünya Savaşı’nda İngiliz ordusu, Thomas Burberry’den, subayların ağır ve kullanışsız parkaların yerine giyebileceği rahat, uzun bir giysi üretmesini istedi. Thomas Burberry, gabardin kumaştan, yağmur geçirmeyen, hava alan, terletmeyen, rahat ve hafif bir dış giysi yarattı. Bu giysinin adına İngilizce ‘siper’ anlamına gelen ‘trench’ ile ceket ya da palto anlamındaki ‘coat’ kelimeleri birleştirilerek ‘trench-coat’ (trençkot) denildi. I. Dünya Savaşı bitti, askerler evlerine döndüler. Ama savaş sırasında giydikleri ‘trenchcoat’lar o kadar rahattı ki, sivil hayatta da onları giymeye devam ettiler. Böylece trençkot yaygın olarak günlük yaşamın önemli bir parçası oldu. Bunun üzerine Thomas Burberry, günlük yaşam için trençkotlar tasarlayıp üretmeye başladı. 1902’de markasını kumaş üzerine işleterek kendi etiketini yarattı. 80 yılı aşkın bir süredir İngiltere’de Castleford’da üretilen bu trençkotların her biri için 100’ü aşkın terzi, 300 ayrı işlem üzerinde çalışıyor. 80 yılı aşkın süredir Burberry trençkotlar, kadın ve erkeğin arzu nesnesi olmaya devam ediyor... Bir erkek giysisi olarak tasarlanan trençkot, aynı pantolon, ceket, gömlek gibi bir süre sonra kadınlar tarafından da baştacı edildi. Ve kadın-erkek herkesin gardırobunda bir trençkotu oldu. Baharlarda giymek için... 

UNUTULMAZ TRENÇKOTLAR 
Trençkot neredeyse 100 yaşında. İngilizler ‘trench-coat’ (trençkot okunur), Fransızlar ‘pardessus’ (pardesü okunur) dedi. Biz ise bazen trençkot, bazen pardesü dedik. Trençkotlar moda sahnesinde adından söz ettirmeye başladıktan sonra, 1930’ların en gözde Hollywood aktrislerinden Greta Garbo, bu giysiyi bere ile kombinledi. Kıyafet Greta Garbo’ya istediği esrarengiz havayı verdi. Katherine Hepburn gibi dönemin yıldızları aynı tarzı kendilerine adapte ettiler.

Trençkot, 1950’lerin en popüler kıyafeti olarak gardıroplarda yerini aldı. Trençkot modası hızla yayılıyordu. İyice popülerleşmesinde Humprey Bogart’ın Casablanca filminde, Audrey Hepburn’un ‘Tiffany’de Kahvaltı’ filminde giydiği trençkotların da rolü büyük oldu. Ve de tabii Fransız sinemasının ünlü oyuncuları Catherine Deneuve ile Alain Delon’u da unutmamak gerekir. Amerikan filmlerinde gangsterlerin, dedektiflerin, casusların üzerinde hep trençkot vardı. Bu esrarengiz hava da insanlar tarafından çok sevildi. Bugün de birçok Hollywood yıldızının en gözde giysisi trençkot olmaya devam ediyor.

HERKESE YAKIŞIR

Trençkotu gözde yapan bir özelliği de her kadına ve erkeğe yakışması. Aynı zamanda sizi stil sahibi göstermeye yetecek güçte bir giysi. Belki bu yüzden de ondan vazgeçemiyoruz. İster bu sezonun modası yırtık skinny jean’le giyin, ister mini uçuşan şifon elbiselerle, ister kalem eteklerle giyin trençkot sizi her zaman ‘cool’ gösterir. Giyene şık ve şehirli bir hava verir. Şimdi trençkot mevsimi başladı. Eğer klasik bir trençkotunuz varsa yaşadınız; çünkü bu yıl geçen yılların aksine klasik trençkotlar moda.

Zaten bugüne kadar klasik bir trençkot almadıysanız hemen harekete geçin, asla demode olmayacak bir giysi olarak dolabınızdaki varlığı sizi her zaman mutlu edecektir. Bunun için paraya kıymanızı ve iyi bir trençkot almanızı öneririz! Klasik trençkottan vazgeçmeyenler için Burberry iyi bir adres. Ama Burberry’nin yanısıra daha bütçenize uygun olan klasik model trençkotları bu sezon her yerde bulabilirsiniz.

KLASİKLER MODA
Çünkü bu sezon klasik trençkotlar moda. Burberry’den Armani’ye, İpekyol’dan Zara’ya, Mudo’dan Batik’e, LC Waikiki’ye kadar her markada her keseye göre klasik trençkot bulabilirsiniz. İster gabardin, ister saten, ister pamuklu kumaşlardan yapılanları tercih edin, ister yılın trendi metal aksesuarlarla modaya uyarlanmış olanları; klasik trençkot size her zaman sofistike bir hava kazandıracak. Klasik trençkotları en çok bu yılın vazgeçilmezi elbiselerle kombinleyebilirsiniz. Çünkü trençkot-elbise, palto-elbise kombini bu senenin en gözde trendi. Klasik trençkot tercih etmeyip, daha modern kesimleri sevenler için ve daha çok gençler için ise Banana Republic, Lacoste, Diesel ve GAP koleksiyonlarında kısa trençkotlar yer alıyor.

Hatta Banana Republic’in ve XSIDE’ın mont boyunda trençkotları da var. Bu yılın yırtık jeanleriyle birlikte kısa trençkotları rahatlıkla kombinleyebilirsiniz. Lee’de jean’lerle kombinlenen trençkotlarda özellikle haki renk öne çıkıyor. Diesel ise bluejean ile mavi treçkotu kombinlemeyi tercih etmiş. Modern trençkota koleksiyonunda ağırlık veren DKNY Jean ise, siyah trençkota bu yılın modası sarı metal düğmeler koymuş. Bu sezon klasik trençkot rengi bejin dışında kırmızı, haki, beyaz, kemik, siyah treçkotlar bahar şıklığımızı tamamlayacak.

Bunların yanısıra sarı ve kırmızı trençkotları da bu yıl yine göreceğiz. Bu sezon trençkotu tamamlamak için kullanacağımız aksesuarlar arasında ise fularlar ve uzun atkılar öne çıkıyor. Ve uzun çizmeler, hatta diz üzerindeki çizmeler sizi yağmurlara karşı koruyacak gözde aksesuarlardan. Sonbahar alışverişine çıkarken bunları da gözardı etmeyin!

4

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;