"Yahşi Batı" vizyonda...

Senaryosunu Cem Yılmaz’ın yazdığı, yönetmenliğini Ömer Faruk Sorak’ın yaptığı "Yahşi Batı" filminin galası yapıldı.

Gala gösterimi öncesi gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cem Yılmaz, filmlerin konularının bazen evrensel, bazen lokal olabildiğini belirterek, "Bu, onların kaliteleriyle ilgili fikir vermez. Bir İngiliz, bir Amerikalı da gayret ederse bizim filmlerimizi anlayabileceğini düşünüyorum. Biz nasıl Avatar’ı anlamak için gayret gösteriyorsak... En azından gözlük takıyoruz" diye konuştu.

Tür problemi olmadığını, iyi film yapmaya çalıştığını belirten Yılmaz, eğlenceli bir komedi filmi yaptıklarını söyledi.

Bir gazetecinin, "Neden hep aynı oyuncuları seçiyorsunuz?" sorusu üzerine Yılmaz, "Biz henüz birbirimize o kadar da doyamadık. Bizim şu ana kadar 40 film yapmamız lazımdı, ağırdan alıyoruz, işin başındayız" diye espri yaptı.

Yeni bir film projesi olup olmadığının sorulması üzerine Yılmaz, "Yeni bir proje var ama bu arkadaşlarla çalışmıyorum" diyerek esprili bir yanıt verdi.

Filmin sadece kovboy filmi olmadığını, başka unsurlar da içerdiğini dile getiren Yılmaz, filme 7 yaş sınırı getirildiğini bildirdi.

FİLM 1 OCAKTA VİZYONA GİRECEK

Filmde Cem Yılmaz, Ozan Güven, Demet Evgar, Özkan Uğur, Zafer Algöz, Dilek Çelebi, Ferdi Sancar, İştar Gökseven, Demet Tuncer, Kaan Öztop, Mehmet Polat rol alırken, Süleyman Turan, Yılmaz Köksal, Uğur Polat, Cansu Dere, Mazlum Çimen ve Tuncay Özinel konuk oyuncu olarak izleyici karşısına çıkacak.

1800’lü yılların sonunda iki Osmanlı’nın dönemin padişahı tarafından gönderildikleri Amerika görevi sırasında başlarına gelen olayların anlatıldığı komedi Western türündeki film, Türkiye ile aynı anda Almanya, Hollanda, Belçika, İsviçre, Avusturya, Danimarka, İngiltere ve Fransa’da vizyona girecek.

İŞTE YAHŞİ BATI'NIN GÜLDÜREN BİR KAÇ SAHNESİ

Yahşi Batı esprileriyle de dikkat çekiyor. İşte filmin en çarpıcı esprileri:

- Cem Yılmaz ve Ozan Güven batıya paşanın verdiği elamsı götürmek için yola çıktıklarında kovboylar tarafından çevriliyorlar. Batı da herkes İngilizce konuşuyor. Cem Yılmaz anlamayınca ne diyor yahu bu diyor ve film DVD seçeneğinden değiştirilerek Türkçe menüye dönüyor. Film Türkçe olarak devam ediyor.

- Cem Yılmaz Ozan Güven'e elması fesinin içine sakldığı için kızıyor. Ozan Güven sen malları nereye sakladın diyor. Cem Yılmaz poposundan önce tesbih sonra ayna kahve fincanıyla tabağını en sonda öttürerek mızıka çıkarıyor.

- Donlarıyla ortada kaldıkları zaman Cem Yılmaz'ın boynundaki muskayı gören Ozan Güven, Cem Yılmaz'a özel bir anlamı olup olmadığını soruyor. Cem Yılmaz'da annemin hatırası her türlü musibetten korur bu muska diyor.

- İstanbul'a telgraf çekmek için ofise giriyorlar. Telgrafı çekecek olan kişi yazıyı okuyamayınca, Cem Yılmaz "Ulan gelen Red Kit olsa okurdun ama" diyor. Telgrafçı "kim takar Red Kit'i" dediği sırada içeri Red Kit giriyor ve telgrafçı "Hoşgeldin Red Kit abi" diyerek hazır ola geçiyor.

- Bir gün kasabaları gezerken Demet Evgar'ı görüyorlar. Ormanlık bir alanda atış talimi yapan Demet Evgar için Ozan Güven kadın mı diye sorunca, Cem Yılmaz kadın tabii, "nereye bakıyor, neyi vuruyor, burdan anlaşılıyor kadın olduğu" diyor.

* Uğur Özkan bir gece önce elması kumarda şerfie kaybettiğini söylüyor. Hepbirlkite şeriften geri almak için plan yapıyorlar. Uğur Özkan kumarda geri kazanacağını söylüyor ve poker oynuyor şerifle. Hep çok iyi giderken son el kaybederek sadece donuyla salondan dışarıya koşuyor.

* Filmin şenlik sahnesinde bir kızılderili kız çıkıp, "Bir apachi ağlıyor" diye şiir okuyor.