Yahudi toplumundan Minare desteği

İsviçre'deki Yahudi toplumunu temsil eden iki önemli örgüt, yeni minare inşaatının yasaklanmasını öngören karşı olduklarını açıkladılar

28 Ekim 2009, Çarşamba 16:38
A A

İsviçre Yahudi Toplumu Federasyonu ve İsviçre Liberal Yahudi Platformu adlı örgütler, yayımladıkları bildiride, minare inşaatının yasaklanması fikrinin "dini barışı tehlikeye düşürdüğünü ve Müslümanların entegrasyon çabalarına zarar verdiğini" belirttiler.

"Minare inşaatlarının yasaklanması, İsviçre’deki Müslümanlarda dışlanma ve ayrımcılık hissinin uyanmasına neden olur" diyen Yahudi örgütleri, buna karşın "dini aşırılık tehlikesine karşı uyanık olduklarını ve İsviçre’de aşırılık yanlısı fikirlerin yayılması riskinden endişe duyan halkın kaygılarını ciddiye aldıklarını" ifade ettiler.

Ülkede 300 binden fazla Müslüman yaşıyor. İsviçre, sağ kanattaki İsviçre Halk Partisi ve Federal Demokratik Birlik partilerinden bir grup politikacının geçen yıl yeni minare yapımının yasaklanması teklifiyle ilgili yeterli imzayı toplamaları üzerine, 29 Kasımda referanduma gitme kararı almıştı.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;