"Yalancının Resmi" Başkent'te...

Usta yazar Memet Baydur’un kaleme aldığı "Yalancının Resmi" adlı eser, Tamer Levent’in rejisi ve oyunculuğuyla sahnede hayat bulacak.

Kadın ve erkek ilişkileri temelinden yalan, doğru, aile, yalnızlık gibi kavramları yeniden düşünmeye iten oyun, 21 ve 22 Mayıs’ta Akün Sahnesi’nde başkentli tiyatroseverler için sahnelenecek.

Oyunu yöneten ve rol alan Tamer Levent, "Yalancının Resmi" ile ilgili soruları yanıtlarken, başta İstanbul olmak üzere birçok ilde seyirci karşısına çıkan oyunu, başkent seyircisiyle buluşturmaya hazırlandıklarını söyledi.

Memet Baydur’un 1996 yılında kaleme aldığı "Yalancının Resmi"nin oğlu öldürülen adamın parkta, kitap okumak için gelmiş bir kadınla karşılaşmasıyla başladığını, iki yalnız insanın, yalnızlığı kırmak ve iç hesaplaşmalarını yapmak için fark etmeden başladıkları "oyun" ile devam ettiğini belirten Levent, "Yalanlar, gülümseyişler, gözyaşları ve doğrularla bezenmiş oyun, kadın ve erkeği değiştirip dönüştürürken, yaşanılan sürprizlerle, izleyicinin de tanımladığı anlamları sorgulamasını sağlıyor" dedi.

Levent, Nazım Hikmet’ten Pablo Picasso’ya, Yuri Gagarin’den, Marie Bell’e kadar birçok renkli kişilikle süslenmiş oyunun, sürprizlerle süslenmiş ışık, efekt ve dekor uygulamasıyla da seyirciyi şaşırtacağını ifade etti.

Kendisiyle birlikte ünlü aktrist Belit Özükan’ın da rol aldığı oyunun genel sanat yönetmenliğini Nazif Uslu’nun yaptığını anlatan Levent, yönetmen yardımcılığını Nurhan Uslu ve Gülşah Özdemir’in, sahne amirliğini Uygur Erol’un, sahne asistanlığını Mehmet Bilen’in üstlendiğini bildirdi.

Oyunun ışık tasarımının Alev Topal, dekorun Didem Hazinedar, efektin Erdoğan Aktepe imzasını taşıdığını belirten Levent, 21 Mayıs Cuma akşamı saat 20.00’de, 22 Mayıs Cumartesi günü ise Saat 15.00 ve 20.00’de tiyatroseverleri Akün Sahnesi’ne beklediklerini söyledi.

Mask-Kara Tiyatrosu yapımı oyunun biletleri, Devlet Tiyatrosu Opera ve Bale Çalışanları Vakfı (TOBAV) veya Mybilet’ten temin edilebilir.