Yalçın Özden Taksim'de dilendi

Tiyatrocu Yalçın Özden, devlet yardımı alamadığını gerekçe göstererek Taksim Meydanı'nda eylem yaptı.

25 Ekim 2009, Pazar 17:12
A A

Taksim Meydanı'nda açık havada oyun sahneleyen Yalçın Özden, "Devlet yardımı alamadığım için bu yola başvurdum. Devlet bu sene dağa taşa, herkese yardım etti ama 44 yıllık sanatçıyı yok saydı." diye sitem etti.

Taksim Meydanı'na tiyatrocu arkadaşı Salih Ünal ile birlikte gelen Yalçın Özden, boynuna '44 yıl sanat yaşamı, 21 yıl tiyatro, devlet es geçti, siz boş geçmeyin!' yazısı astı. Özden, meydanda tiyatro oyunu sergiledi. Oyunu ilgiyle izleyen vatandaşlar, Özden'e alkışlarla destek verdi. Devletten destek göremediğini söyleyen usta tiyatrocu, Taksim'de avucunu açarak vatandaşlardan para topladı. Özden daha sonra topladığı paraları tekrar vatandaşa dağıttı. 

BURADA VIP'TEN KİM GEÇER?

Yalçın Özden, devlet yardımı alamadığı için böyle bir eylem yapmaya karar verdiğini söyledi. Yardım taleplerinin gerekçe gösterilmeden geri çevrildiğini söyleyen Özden, "Ülkede yıllarca kabul edilmiş bir sanatçı isem, insanların sevgisini kazanmış isem bu ülkede nasıl yardım alamam? Kim yardım alacak? Devlet bu sene dağa taşa, herkese yardım etti. Bu duruma karşı değilim. Ama tiyatroyu yıllarca yapmış, bilgi birikimi olan bir insan 13 yıldır sürekli tiyatro yazıp oynuyorsa, Ağrı ve Kars'a kadar gidiyorsa neden yok sayılıyor? Şimdi yazarlardan yeni bir komisyon oluşturdular, bu da skandal. Devlet bana bir gerekçe göstermeli. Ben paranın peşinde değilim, hiçbir şeye de ihtiyacım yok maddi olarak. Eğer bugün burada bu eylemi yapıyorsam onurum kırıldığı içindir. Bu ülkede bir sanatçının onuru kırılmıştır, yok sayılmıştır. Bulgaristan'da beni tanıdılar VIP'ten geçirdiler, Türkiye'de sadece VIP'ten Tarkan geçebilir, Hadise geçebilir. İşte bu Türkiye'de büyük bir hadisedir. Ankara'daki beyefendiler keyiflerine göre yardım yapıyorlar, keyiflerine göre sanatçıyı tartıp değerlendiriyorlar, ama bu böyle gitmez." diye konuştu. 

Özden ayrıca 28 Ekim günü Kadıköy'de bir tiyatro düzenleyerek Kültür Bakanlığı'ndan gerekli açıklama gelmediği taktirde bazı tiyatrocu arkadaşlarıyla birlikte Ankara'ya yürüyeceklerini sözlerine ekledi. Özden, açıklamanın ardından tiyatrocu Salih Ünal'la birlikte kısa bir tiyatro gösterisi sundu. Vatandaşların ilgiyle izlediği gösteri sonrası Özden ve Ünal vatandaşlardan sembolik olarak para topladı.

DHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;