Yalova'da feci kaza

Yalova'da feci kaza

Yalova'da dün akşam çalıştıkları tekstil fabrikasında iki saat mesai yaptıktan sonra evlerine gitmek giden işçilerin bulunduğu servis minibüsü kontrolden çıkıp, bariyerlerin üzerine düşerek sürüklendi. Bariyerlerin giyotin olduğu kazada biri anne ve kızı olmak üzere 5 kadın işçi öldü, 18 işçi ise yaralandı. Talihsiz kadın işçilerin ölümü yakınlarını ve arkadaşlarını yasa boğdu.

Yalova-İzmit karayolunun 6'ıncı kilometresinde bulunan yetişkinler ve bebekler için pijama, gecelik, tulum, atlet ve slip üretimi yapan Alkım Tekstil'de çalışan işçiler, dün akşam iki saat mesai yaptıktan sonra saat 20.00'de fabrikadan ayrılıp, evlerine gitmek için Nazif Türk'ün (23) kullandığı 77 DF 480 plakalı midibüse bindiler.

İddiaya göre kaza, aşırı hız yaptığı öne sürülen Nazif Türk'ün tali yoldan ana caddeye çıkarken gündüz yol kenarına dökülen ve işaret levhası konulmadığı öne sürülen beton bariyerlere çarpıp kontrolden çıktı. Daha sonra yol kenarında bulunan çelikten yapılan bariyerlerin üzerine düşüp sürüklenen midibüste bulunan Kader Boztepe (18), babasından boşanan annesi Nermin Irmak (42), Ebru Yavuzdeğer (35), Nevin İşcan (45) ve Necmiye Deniz (41) olay yerinde hayatını kaybetti.

Kazada, Sevim Yayla (48), Aysun Koç (31), Züleyha Koç (36), Ayser Botur (27), Senem Dalgacıoğlu (45), Aynur Patel (35), Aynur Patel (35), Berrak Akpulak (22), Merve Çağal (19), Ebru Dere (35), Çiğdem Kara (33), Esma Durak (33), Dilek Yavuz (17), Orkun Çökmez (36), Fatih Gündüz, (32), Fatma Üstün (32), Meliha Yavaş (44), Aybike Özpirinci (21) yaralandı.

Hastaneye kaldırılan yaralılardan 5'i taburcu edilirken 12'si ise hastaneye yatırıldı. Acı haberi duyan işçilerin olay yerine gelen yakınları kazadan yara almadan kurtulanlarla birlikte sinir krizi geçirip gözyaşı döktüler.

KARAYOLLARI'NI SUÇLADILAR

Yalova Baro Başkanı Cemal İnci, yazlık evinin olayın yaşandığı semtte bulunduğunu belirterek, kazaya yol yapım inşaatını gerçekleştiren Karayolları Bölge Müdürlüğü’nün neden olduğunu öne sürdü. İnci, ”Burada bir facianın olacağı biliniyordu. Tali yolun ana yola çıkışında hata ve kusur var. Hayati tehlike arz edecek şekilde yapım ve plan hatası var. Bunu dikkate almayıp 5 kadının ölümüne neden olan Karayolları Bölge Müdürlüğü suç unsurlarını ortadan kaldırmak için çalıştı. Bunları Cumhuriyet başsavcısına bildirdik” dedi.
Yalova Baro Başkanı Cemal İnci, kazada yaşamını yitirenlerin haklarını aramak için Baro olarak yanlarında olacaklarını sözlerine ekledi.
Kazada ölen ve yaralanan işçilerin çalıştığı Alkım Tekstil'in Yönetim Kurulu Üyesi ve ortaklarından Yusuf Eroğlu da, Karayolları Müdürlüğü’nü kazaya neden olmakla suçladı. Ölen 5 kadın işçiden 3’ünün henüz 3 günlük olduğunu belirten Eroğlu, “Arkadaşlar asgari ücret üzerinden çalışıyorlar. Dün gece 2 saat mesaiye kaldılar. Karayolları dün akşam yol çalışmasını tamamladı. Hiç bir önlem almadılar. Işıklandırma yapmayan Karayolları bu işçilerimizin ölümüne neden oldu” diye konuştu.
Yusuf Eroğlu, ölen çalışanlarının tümünün sigorta girişlerinin işe başladıkları gün SGK'ya bildirildiğini de sözlerine ekledi.

5 KADIN İŞÇİ 5 ÖYKÜ

Kazada, okumak istediği halde parasızlık yüzünden ilköğretim okulunu bitirdikten sonra okula gidemeyen kızı Kader Boztepe ile birlikte yaşamını yitiren Nermin Irmak'ın, bir süre önce şiddetli geçimsizlik nedeniyle çalışmayan eşi Ali Boztepe'den boşandıktan sonra Safran Yolu üzerindeki bir evde kızı Kader ve 20 yaşındaki oğlu Kaan ile birlikte yaşadığı öğrenildi. Talihsiz anne ve kızının geçim sıkıntısı nedeniyle 3 gün önce kızıyla birlikte fabrikada çalışmaya başladığı öğrenildi.

ÖLDÜĞÜ 12 YAŞINDAKİ OĞLUNA SÖYLEYEMEDİLER

Aynı kazada feci şekilde ölen Ebru Yavuzdeğer'in, Romanya'dan iş bulmak için 13 yıl önce geldiği İstanbul'da bir gazinoda garsonluk yapan Fethi Yavuzdeğer ile tanışıp daha sonra evlendiği belirtildi. Daha sonra Yalova'ya taşınan çift, bir yıl sonra dünyaya gelen çocuklarına İhsan adını koydu.

Fehti Yavuzdeğer açtığı işyerinde pişmaniye satarak ekmek parasını kazanırken eşi Ebru ise üç yıl önce Alkım Tekstil'de işçi olarak çalışmaya başladı. Eşinin ölüm haberini öğrenince kulaklarına inanamayan Fethi Yazvudeğer'i yakınları sakinleştirdi. Annesinin ölüm haberi 12 yaşındaki oğlu İhsan'a söylenmeyen Ebru Yavuzdeğer'in cenazesi, Romanya'da yaşayan anne ve babasının gelmesi için hastane morgunda bekletiliyor.

KÜÇÜK ÇOCUKLARINI ANNESİNE BIRAKIP İŞE GİDİYORDU

Kazada parçalanarak ölen Necmiye Deniz'in eşi Bahri'nin Almanya'da işçi olarak çalıştığı öğrenildi. Bulgaristan'dan 1978 yılında Türkiye'ye göç edip Yalova'da Göçmen Mahallesi'ne yerleşen Necmiye Deniz'in eşinin sürekli işi olmaması nedeniyle 5 ay önce tekstil fabrikasında çalışmaya başladığı, işe gittiği günler 3.5 yaşındaki Berk ve 5 yaşındaki oğlu Bahar Deniz'i, komşusu olan annesi Ayşe Metin'in yanına bırakıyordu. Talihsiz kadının ölümünden sonra geride bıraktığı iki yetim yavruya annesinin bakacağı belirtildi.

Aynı kazada ölen Nevin İşcan'ın geçtiğimiz yaz aylarında hasta olan anne ve babasına bakmak için çalıştığı dondurma satan işyerinden ayrılıp daha fazla para veren tekstil fabrikasına i yaklaşık 7 ay önce girdiği belirtildi. Bekar olan Nevin İşcan'ın beklenmedik ölümü yolunu gözleyen anne ve babasını acıya boğdu.

Kazayla ilgili soruşturmaya Yalova Cumhuriyet Savcılığı'nca başlandı. Gözaltına alınan midibüs sürücünün alkollü olmadığı ortaya çıktı. Sorgulaması devam eden Nazif Türk ifadesi alındıktan sonra "Dikkatsizlik ve tedbirsizlik sonucu birden fazla kişinin ölümüne neden olmak" suçundan adliyeye çıkartılacak.