Yaralı tayı çöpe attılar!

Osmaniye'nin Toprakkale ilçesinde 1 aylık olduğu tahmin edilen yaralı tay çöplükte bulundu

29 Nisan 2014, Salı 13:49
A A

Toprakkale ilçesinin Tepe Mahallesi sakinlerinden Cezmi Türkeş Kocalar, çöp konteynerinin yanına bırakılmış yaralı bir tay buldu. Kocalar, yaralı tay için Tüysüz beldesindeki serbest Veteriner Hekim Bünyamin Akın’a haber verdi. Bunun üzerine Bünyamin Akın, haber verdiği Osmaniye Belediyesi Veterineri Hekimi Ali Laçinbala ile birlikte çöplüğe geldi. Bu sırada çocuklar biberonla taya sus verirken, veteriner hekimlerin yaptığı ilk muayenede tayın sol ön ayağında açık yara olduğu belirlendi ve açlık nedeniyle de çok zayıfladığı görüldü.

Laçinbala, ilk olarak tayın yaralı ayağına pansuman yaptıktan sonra vitamin takviyesinde bulundu. Daha sonra yaralı ayağı saran Laçinbala, tayı kucaklayarak kendisine ait otomobile taşıdı. Otomobilin arka koltuğuna yatırılan tay, Osmaniye Belediyesi Hayvan Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi’ne götürüldü.

Yaralı tayı görünce hemen yetkililere haber verdiklerini, su ve süt vererek beslemesini yaptıklarını belirten Cezmi Türkeş Kocalar, "Ben de hayvancılıkla uğraşıyorum hatta ilk gördüğümüzde eşim ’Eve alalım’ dedi. Ama ayağı kırık olduğu için bizim bir şey yapamayacağımızı düşünerek veteriner hekimlere haber verdik" dedi.

Yaralı tayın tedavisine bakımevinde devam edilerek antibiyotik ve ağrı kesici ilaç verilirken, Laçinbala tayın sağlık durumuyla ilgili şunları söyledi:

''EMİN ELLERDE''

"Bir aylık olduğu tahmin edilen dişi tayın sol ön bacağında enfeksiyona bağlı bir iltihaplanma şekillenmiş. Muhtemel sinirlerde de tahribatlar var. Belediye Başkanımız Kadir Kara’da durumdan haberdar ve kendisi ilk müdahalenin ardından gerekiyorsa Hatay Veteriner Fakültesi’ne götürülmesi talimatını verdi. Açlıktan dolayı çok zayıflamış olan bu canlımızın sol ön bacaktaki açık yarayı temizledik. Arka bacağındaki eklem yerinde de tespit ettiğimiz şişliğe de gerekli müdahaleyi yaptık. Şu anda yavru atımızın tedavisi sürüyor ve artık emin ellerde."

DHA

 


 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;