Yardımda çocuk sınırı kalkıyor

Hükümet aile yardımı ödeneğinde iki olan çocuk sayısı sınırını kaldırmak için düğmeye bastı. 2010 bütçesini komisyona sunan Maliye Bakanı Şimşek, ayrıntılar konusunda bilgi vermese de sınırı kaldırmak için çalışma yaptıklarını söyledi

27 Ekim 2009, Salı 05:00
A A

BAŞBAKAN ÜÇ ÇOCUK İSTİYOR

Başbakan katıldığı nikahlarda en az üç çocuk isterken, hükümet aile yardımı ödeneğinde çocuk sayısı sınırını kaldırmak için düğmeye bastı. Şu anda geçerli olan uygulamaya göre bir ailenin kaç çocuğu olursa olsun sadece iki çocuk için yardım alıyor. Ailelere altı yaşından büyük bir çocuk için 13.38 lira, iki çocuk için 26.76 lira ödeniyor. 6 yaşından küçük çocuklar için yardım iki katına çıkıyor. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek dün yardımda çocuk sayısı sınırının kalkacağını söyledi.

BÜTÇE SOSYAL YÖNLÜ OLACAK

Plan ve Bütçe Komisyonu’nda 2010 bütçesiyle ilgili bir sunum yapan Şimşek, değişikliğin ayrıntıları konusunda bilgi vermedi. Şimşek bu konuda çalışma yapıldığını söylemekle yetindi. Bütçeyi sosyal yönlü olarak niteleyen Şimşek, küresel krizin tahribatını azaltarak, sürdürülebilir büyüme ve kalkınmayı sağlayacağını belirtti. Ayrıca Şimşek, yeni Gelir Vergisi Reformu’yla birlikte Veraset Vergisi’nin kaldırılacağını ivazsız intikallerin (karşılıksız verilen) Gelir Vergisi kapsamına alınacağını söyledi.

ÜNİVERSİTEYE ÖZERKLİK GELİYOR

Yükseköğretim kurumlarının bütçelerinde özerlik sağlanacak bir düzenlemeye gidildiğini de belirten Mehmet Şimşek, 2010’da aile hekimliği uygulamasının yaygınlaştırılacağını söyledi. Şimşek, kamu personeline sağlık hizmeti için devletin Sosyal Güvenlik Kurumu’na prim ödeyeceğini belirtti. Şimşek, “Üzerinde çalıştığımız yeni Gelir Vergisi Tasarısı ile piyasa ekonomisiyle uyumlu, yatırımları ve istihdamı teşvik ederek sürdürülebilir büyümeyi destekleyen bir vergi sistemi getiriyoruz” diye konuştu.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;