Yargı kafes içinde

AK Parti kapatma davası raportörü Osman Can ilginç açıklamalar yaptı

Yargı kafes içinde

Anayasa Mahkemesi raportörü Osman Can, AK Parti için açılan kapatma davasında “Kapatılmasın” raporu hazırlayınca tanınmıştı. YARSAV’dan (Yargıçlar ve Savcılar Birliği) ayrılan Osman Can, Demokrasi ve Özgürlük İçin Yargıçlar ve Savcılar Birliği adıyla yeni bir birlik kurmuştu. Kayseri’de dün düzenlenen ‘Önyargılar Giremez’ adlı toplantıda konuşan Osman Can ilginç açıklamalar yaptı.

‘ADALET DAĞITAMAZLAR’

YARSAV’ın yargı ve yargıçları kafes içine aldığını öne süren Osman Can “Yargı ile toplum arasında çok ciddi mesafe var. Yargı toplumun dışında. Lojmanda oturan yargıcın toplum ile ilişki kurması mümkün değil. İlişki kurmaya başladığında da Adalet Bakanlığı tarafından soruşturma açılıyor. Yargı ve yargıçlar kafes içine alınmış durumda. Ardından da bu kişilerden adalet dağıtmasını istiyorlar” dedi.

‘KİMSEYİ TANIYAMAZLAR’

Osman Can sözlerine şöyle devam etti: “Yargıçları kafes içine aldığınız anda ne olur? Hiç kimseyi tanıyamazlar. Dost ve düşmanı anlayamazlar. Düşünün bu yargıçlar parti ve dernekleri kapatacak, toplulukları şu ya da bu yönden mahkum edecek. Ondan sonra da mahkumiyetin adil olmasını bekliyoruz. Hakkında hiçbir fikir sahibi olmayan yargının adaleti tesis etmesi mümkün değildir.”  Ahmet OĞUZ/DHA