Yargıtay Başkanı: HSYK'nın kararı hukuka uygun

Yargıtay Başkanı: HSYK'nın kararı hukuka uygun

17 Şubat 2010, Çarşamba 18:07
A A

Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulunun (HSYK) Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner’in tutuklanmasıyla ilgili aldığı kararı Yargıtay Birinci Başkanlık Kurulu’nda görüştüklerini ve oy birliğiyle kararın hukuka uygun olduğu sonucuna vardıklarını bildirdi.

Gerçeker, Yargıtaydaki makam odasında gazetecilere yaptığı açıklamada, bir kaç gündür üzücü bazı olayların meydana geldiğini belirterek, "Biz yargı mensupları olarak yargının içinde bu tür olaylar olmasından dolayı çok büyük üzüntü duyduk. Burada haklılık, haklı olup olmamanın ötesinde böyle bir olayın olması elbette çok üzüntü verici" diye konuştu.

HSYK’nın, hakimler ve savcıların en üst organı olduğunu, hakimlerle ilgili özlük işleri, atama, nakil işleri gibi bütün işlemleri yerine getirdiğini anımsatan Gerçeker, "Bu anlamda onların bugün almış oldukları ve kamuoyuna açıklamış oldukları kararlar bize göre çok önemli kararlardır" dedi.

Bu kararı bir kez daha hatırlatmak istediğini söyleyen Gerçeker, HSYK’nın kararını okudu ve Adalet Bakanlığı Müsteşarı Ahmet Kahraman’ın karara muhalif kaldığını ifade etti. Gerçeker, şöyle devam etti:

"Bizi doğrudan ilgilendiren bir konu olduğu için Birinci Başkanlık Kurulunda bu konuyu görüştük. Arkadaşlarımızın oy birliğiyle görüş birliğine vararak Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulunun almış olduğu kararın hukuka uygun olduğu sonucuna vardık. Ve bu kararın uygulanması için yetkililer tarafından bu kararın yerine getirilmesinin takipçi olacağımızı yine arkadaşlarla birlikte karara bağladık.

Bundan sonra gelişmeler ne yönde olacak tabii onları da takip edeceğiz. Gerekirse yine arkadaşlarımızla görüşüp, gerekli değerlendirmeleri yapacağız ve sizleri bilgilendireceğiz tekrar."

"KANUN YARARINA BOZMA ADALET BAKANININ YETKİSİNDE"

Açıklamalarının ardından basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Gerçeker, Cihaner’in avukatı Turgut Kazan’ın Adalet Bakanı Sadullah Ergin’e bir mektup göndererek, tutuklama kararının kanun yararına bozulmasını talep ettiğinin hatırlatılması üzerine, kanun yararına bozma talebinin Adalet Bakanının yetkisinde olduğunu ifade etti. Gerçeker, "Adalet Bakanı öyle bir yola başvurursa tabii o zaman onu Yargıtay değerlendirir mutlaka" dedi.

Gerçeker, tutuklama kararını nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine de, şunları söyledi:
"Şimdi biz işin esasıyla ilgili herhangi bir görüş bildirmiyoruz burada. Bizim söylediğimiz sadece usulle ilgili yani ceza yargılaması usulüyle ilgili bir konu. Biz onu değerlendirdik. O konudaki görüşlerimizi ortaya koyduk. HSYK’nın demin de söylediğim gibi ortaya koyduğu görüşlerin ve aldığı kararların hukuka uygun olduğu sonucuna vardık ve bunların yetkililer tarafından mutlaka takip edilmesi gerektiği sonucuna vardık."

Karar yerine getirilmezse Başkanlık Kurulunun tekrar toplanıp toplanmayacağına ilişkin soru üzerine Gerçeker, "Bilemiyorum. O zaman gelişmelere göre yeniden toplanıp, yeniden bir değerlendirme yapacağız" dedi.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;