Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı'ndan CHP'ye tüzük uyarısı

Bugün toplanan CHP MYK toplantısında bir numaralı gündem maddesi Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan gelen mesajdı

30 Eylül 2010, Perşembe 23:58
A A

CHP kulislerini karıştıran mesajda başsavcı şu uyarıyı yaptı: Aldığınız tüzük kararı doğrultusunda yeni tüzüğünüzle ilgili yaptığınız çalışmaları bir bilgi olarak gönderin.

Bu mesaj kulislerde şöyle yorumlandı:

"Deniz Baykal'ın genel başkanlığı sırasında oluşan yeni tüzük ve 15 genel başkan yardımcısı uygulaması Kılıçdaroğlu'nun genel başkan seçildiği kurultay sonrasında işleme konmadı. Şimdi eğer Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı bu tüzüğün geçerli olması gerektiğine karar verirse, Genel Sekreter Önder Sav'ın teşkilattaki tek hakimiyet yapısı, Genel başkan yardımcılarının yönetimine geçecek."

Kulislerdeki bir başka bilgi ise şöyle: "Deniz Baykal'ın, Kılıçdaroğlu'na yaptığı ziyaretin asıl gerekçesi budur. Baykal, Kılıçdaroğlu'na 'tüzüğü bir an önce uygulayın' demiştir. Bu da Genel Sekreter Önder Sav'ın yetkilerinin alınması anlamına gelir. Yani Baykal, tüzüğü hatırlatarak kendisine karşı gelen Önder Sav'ın yetkilerinin 15 genel başkan yardımcısına dağıtılmasını istemiştir. Bu bir anlamda Baykal'ın, Önder Sav'a karşı intikam girişimi olarak yorumlanabilir."

RANDEVUYU BAYKAL MI KILIÇDAROĞLU MU İSTEDİ?

Ankara kulislerindeki bir başka önemli soru işareti ise şöyle:

- Kılıçdaroğlu Baykal görüşmesi için talep kimden geldi?

Baykal, görüşmeden sonra talebin Kılıçdaroğlu'ndan geldiğini söyledi.

Oysa kulislerdeki bilgi tam tersi doğrultuda.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;