'Yargıya başvurmak yasaklanıyor'

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Anayasa değişikliğine göre otobüs biletlerine ve köprü ücretlerine zam yapılması halinde yargıya başvurmanın yasak hale getirildiğini söyledi

Cumartesi, 11 Eylül 2010 - 14:34

'Yargıya başvurmak yasaklanıyor'

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ümraniye Mustafa Kemal Mahallesi’nde vatandaşlara parti otobüsünden hitap etti.

Vatandaşların, "Başbakan Kemal" sloganıyla karşıladıkları Kılıçdaroğlu, "Başbakanlığa da sıra gelecek, merak etmeyin. Önce şu 12 Eylül’ü bir halledelim" diye karşılık verdi.

"HA KENAN EVREN ANAYASASI, HA TAYYİP ERDOĞAN ANAYASASI"

12 Eylül 1980’de en ağır bedelleri ödeyenlerin, işkencelerden geçenlerin ve acılara katlananların alanda bulunan vatandaşlar olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu: "Şimdi iktidar da size baskıcı bir rejim oluşturmak için acılarınızı sömürüyor. Bunu izin verecek misiniz? Sizin acılarınızı sömürenlere izin vermeyeceğiz.

Ha Kenan Evren anayasası, ha Recep Tayyip Erdoğan anayasası. İkisinin arasında fark yok. Bu seslenişi bütün Türkiye’de duyurmalıyız. Baskı rejimine karşı çıkmalıyız."

"KORKU İMPARATORLUĞU"

"Korku imparatorluğuna son verip özgürlüklerin yeşerdiği bir Türkiye’yi yaratmanın gerekli olduğunu" belirten Kılıçdaroğlu, "Onun için ’hayır’ diyeceğiz ki özgürlüklerin yolu açılsın.

Bu ülkeye demokrasiyi getireceğiz. Bu ülkeye demokrasiyi, özgürlüğü getirmek için yurttaşın özgürce hak aramasının yollarını açmak için mücadelemizi sürdüreceğiz" dedi.

"YARGIYA BAŞVURMAK YASAK"

Kılıçdaroğlu, 12 Eylül’de gelecek anayasayla pek çok hakkın vatandaşların ellerinden alınacağını ileri sürerek, "Otobüs biletlerine zam yapılacak, yargıya başvurmak yasak.

Köprü ücretlerine zam yapılacak, yargıya başvurmak yasak. Yurttaş hakkını arayacak, yargıya başvurmak yasak. Yasak neyle geliyor, Recep Bey’in anayasasıyla geliyor. Onun için ’hayır’ diyeceğiz ki, özgürlüklerin önünü açalım, ’hayır’ diyeceğiz ki hayırsızlar bu milletin yakasından düşsün" diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, Ümraniye’de halka hitabının öncesinde İstanbul Büyükşehir Belediyesine bağlı Kayışdağı Darülaceze’yi ziyaret ederek, burada bulunan yaşlıların bayramını kutladı ve çeşitli hediyeler sundu.