YARSAV Başkanı kılıçları çekti

Adalet Bakanlığı tarafından hakkında ihraç istemiyle işlem başlatılan YARSAV Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu, Cumhuriyet mitinglerine katılımını savundu

YARSAV Başkanı kılıçları çekti

Yargıçlar ve Savcılar Birliği (YARSAV) Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu, düzenlediği basın toplantısında, Adalet Bakanlığı'nın hakkında talep ettiği "ihraç istemine" ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Adalet Bakanlığı'nın yürüttüğü soruşturmanın adli yönden Sincan Cumhuriyet Başsavcılığı'na idari yönden de HSYK’ya iletildiğini basından öğrendiğini belirten Eminağaoğlu, avukatına ve kendisine konuya ilişkin tebligat yapılmadığını bildirdi.

Hakkındaki soruşturmanın sonuçlandırılmasının zamanlama açısından son derece ilginç olduğunu ifade eden Eminağaoğlu, 15 Kasım 2009 tarihinde YARSAV’ın ikinci seçimli genel kurulu olduğunu ve genel kurul öncesinde YARSAV aleyhine gündem oluşturulmak için soruşturmanın sonuçlandırıldığını savundu.

'70 MİLYON HUKUK DIŞI GEREKÇELERLE DİNLETİLİYOR'

Eminağaoğlu, "siyasi iradenin hukuk dışı gerekçelerle 70 milyon insanın telefonlarının Milli İstihbarat Teşkilatı ve Emniyet Genel Müdürlüğü’nce dinlenmesine izin vermesine" sessiz kalamadığını ve konuya ilişkin yapılan işlemler nedeniyle YARSAV hakkında soruşturma açıldığını belirterek, Adalet Bakanlığının söz konusu işlemine ilişkin tek suç duyurusunda bulunan örgütün YARSAV olduğunu kaydetti.

'CEMAAT TOPLANTILARINA KATILMAM BEKLENEMEZ'
Hakkındaki soruşturmalara gerekçe olarak Cumhuriyet mitinglerine katılımının gösterildiğini belirten Eminağaoğlu, şöyle konuştu: "(Cumhuriyet mitinglerine neden katıldın) deniliyor.

Bir Cumhuriyet savcısı, Cumhuriyet mitingine katılmayacak da nereye katılacaktır? Cumhuriyet savcısı olarak bir cemaatin toplantısına katılmam beklenen bir şey değildir. Ama bugün cemaatleri soruşturan Cumhuriyet savcıları soruşturulmaktadır. Dünyanın hiçbir ülkesinde yargıçlar şüphelilerin huzuruna çıkmamıştır.

Bugün Türkiye’de bu tersine dönmüştür. Şüpheliler yargıçların huzuruna çıkarılamamaktadır. Yargıçlar şüphelilerin huzuruna çıkarılmıştır. Yargı bu noktaya itilmiştir. Siyasi irade hapşırdığı zaman, yargıda zatürre ortaya çıkıyor."

'ADALET BAKANLIĞI EVRAKSIZ DİNLİYOR'


"Adalet Bakanlığı'nın bir soruşturmayı dayanak göstererek 11 bin yargıç ve savcı hakkında terör soruşturması yapılmasına izin verdiğini" iddia eden Eminağaoğlu, Adalet Bakanlığı'nın işleminin iptali için dava açtığını ancak Adalet Bakanlığı'nın "senin adın yok, neden dava açıyorsun" şeklinde savunma yaptığını belirtti.

3