Yarsav'da deprem!

Yargıçlar ve Savcılar Birliği Genel Kurulu'nda Başkan Ömer Faruk Eminağaoğlu, sürpriz bir şekilde yönetim kuruluna giremedi

Yarsav'da deprem!

YARSAV’ın (Yargıçlar ve Savcılar Birliği) 2’nci Olağan Genel Kurulu, Türkiye Barolar Birliği Konferans Salonu’nda dün yapıldı. Seçimde, YARSAV’ın 13 kişilik yönetim kurulu ile 5 kişilik denetim kurulu belirlendi. Yönetim kurulu asil üyeliği için 15 kişi aday oldu. Seçime 15 kişilik çarşaf liste ile gidildi. Delegelerin, çarşaf liste üzerinde iki adayın isimlerinin üzerini çizerek 13 kişiyi belirlemeleri istendi.

EN AZ OYU O ALDI

441 delegenin oy kullandığı seçimde, 3 oy geçersiz sayılırken, YARSAV Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu, 195 oyla liste dışı kaldı. Listeye sonradan eklenen Aydın Tezcan da 247 oy almasına rağmen seçilmeyi başaramadı. YARSAV Yönetim Kurulu şu isimlerden oluştu: Nuh Hüseyin Köse, Remzi Özdemir, Kazım Dağdeviren, Eray Karınca, Gürsel Özkan, Mehmet Ruşen Gültekin, Emine Ülker Tarhan, Leyla Köksal, Fetih Sayın, Muhammet Önder Tekin, Murat Arslan, Ali Rıza Aydın ve Hasan Akgedik. Ömer Faruk Eminağaoğlu’nun seçilememesi sürpriz olarak değerlendirildi. Ergenekon soruşturmasına sert tepkisiyle tanınan Eminağaoğlu’nun telefonlarının dinlendiği ortaya çıkmıştı. Adalet Bakanlığı, Cumhuriyet mitinglerine katılan Eminağaoğlu’nun meslekten ihracını istemişti.

KRİTİK GÜN BUGÜN

Yeni seçilen yeni yönetim kurulu, bugün bir araya gelecek ve Eminağaoğlu’nun durumunu görüşecek. Ömer Faruk Eminağaoğlu’nun yeni yönetime girmemesi genel kurul salonunda çeşitli komplo teorilerinin seslendirilmesine de sahne oldu. Danıştay üyesi Ahmet Hamsici’nin otobüslerle genel kurul toplantısına 230 kişilik ‘bindirilmiş kıta’ getirerek seçimleri ‘provoke ettiği’ ileri sürüldü.