YAŞ yemeğinde suratlar asık

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Yüksek Askeri Şura üyeleri onuruna verdiği yemekte ifadeye çağrılan 1. Ordu Komutanı Orgeneral Hasan Iğsız da hazır bulundu

03 Ağustos 2010, Salı 18:56
A A

Saat 13.30’daki yemeğe, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Mustafa İsen ile diğer şura üyeleri katıldı.

Gül’ün verdiği yemekte, ‘internet andıcından’ dolayı ifadeye çağrılan 1. Ordu Komutanı Orgeneral Hasan Iğsız da hazır bulundu. Iğsız, Bakan Gönül’ün sağında, Cumhurbaşkanı Gül’ün karşısında oturdu.

YAŞ'TA KRİTİK ÜÇLÜ GÖRÜŞME

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün, Yüksek Askeri Şura (YAŞ) üyeleri onuruna verdiği yemeğin ardından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ ile yaptığı görüşme sona erdi.

Cumhurbaşkanı Gül, Başbakan Erdoğan ve Orgeneral Başbuğ ile Cumhurbaşkanlığı Konutu’ndaki öğle yemeğinin ardından bir araya gelmişti. Görüşme yaklaşık bir saat 15 dakika sürdü.Görüşmenin ardından önce Başbakan Erdoğan konuttan ayrıldı.

Orgeneral Başbuğ ise Erdoğan’dan yaklaşık 5 dakika sonra Cumhurbaşkanlığı konutundan ayrıldı.

"HERŞEY GAYET NORMAL"

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Yüksek Askeri Şura (YAŞ) toplantısı ve bugün yapılan görüşmelerle ilgili olarak, "Herşey gayet normal şekilde" dedi. Gül, Gambiya Büyükelçisi Gibril Joof’u, güven mektubunu sunmak üzere kabul etti.

Kabulün ardından, Gül, bir gazetecinin "YAŞ toplantısı, bugün yapılan görüşmeler ve terfilere ilişkin çekinceleri olduğu" iddiaları konusundaki sorusunu, "Hayır, bunlar ayrı şeyler. Yüksek Askeri Şura normal toplantısını yapıyor. Biz de Sayın Başbakan ve Sayın Genelkurmay Başkanı ile biraz önce kendi aramızda son bir değerlendirmemizi yaptık. Herşey gayet normal şekilde" diye yanıtladı.

Orgeneral Iğsız sürprizi "Balyoz"la başladı, Ergenekon eklendi. Zirve üstüne zirve yapıldı. Kritik Yüksek Askeri Şura, o şuranın sonuçları daha da kritikleşti. Şuranın üçüncü gününe bir gün önce İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan gelen haber damgasını vurdu.

ŞURA SIRASINDA GELEN DAVET

Savcı Zekeriya Öz, o toplantıya katılan 15 generalden biri, üstelik Kara Kuvvetleri Komutanlığı için adı geçen Orgeneral Hasan Iğsız'ı ifadeye çağırdı. Nerdeyse bir yıl önce irtica ile mücadele belgesiyle gündeme gelen internet andıcı nedeniyle.

Tam da şura sırasında gelen bu davet tartışma yarattı. Hem de sadece karargahta değil. CHP zamanlamasına dikkat çekti, AK Parti ise "farklı niyet aranmasın" dedi.

Tartışılan o isim Hasan Iğsız'ın teamüllere göre Kara Kuvvetleri Komutanı olması bekleniyordu. Ama kulislerde Iğsız'ın ya bir yıl daha aynı görevde kalacağı ya da emekliye sevk edilebileceği konuşuluyor.

YAŞ toplantısında alınan kararların yarın Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e sunulduktan sonra kamuoyuna açıklanması bekleniyor.

3

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;