www.posta.com.tr
  • Açılış sayfam yap
  • Üye Girişi
  • Canlı Skor
  • RSS
  • Mobil
  • ALTIN128,9630 %0,40
  • BIST73909 %-0,36
  • EURO3,3391 %0,05
  • USD3,0379 %0,02

Brezilyalı kadın poposu revaçta

Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Akın Yücel “Türk kadını kalçalı. Ama zayıf olan ve poposunun şeklini sevmeyenlerin proteze ihtiyacı olabiliyor” diye konuşuyor

04 Aralık 2010 - 05:00
Yazı Boyutu:
x

Röportaj: Esra Özübek

eozubek@doganburda.com

Kalça ve popo estetiğinde artış var. 2007-2008 yılları arasında popo estetiği oranı, yüzde 152 arttı. Bu operasyonu yaptıran hastaların tümünün hedefi; Brezilya kalçasına sahip olmak. Son yıllarda, özellikle Avrupa ve Amerika’da kadınların yüzde 89’u popo estetiği yaptırıyor. Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Akın Yücel “Türk kadını kalçalı. Ama zayıf olan ve poposunun şeklini sevmeyenlerin proteze ihtiyacı olabiliyor” diye konuşuyor. Prof. Dr. Yücel popo estetiğinin tüm aşamalarını ve kime hangi operasyonun uygun olduğunu anlattı.

Kadınız. Her devirde ve her yaşta vücudumuzun güzel görünmesini isteriz. Ortaçağ’da da durum değişmiyordu, bugün de aynı. Tek farkla: Güzellik anlayışı değişti. O zamanlar özellikle sanat eserlerinde geniş kalçaya ve popoya sahip kadınlar estetik, güzel ve arzu nesnesi olarak görülürdü. Günümüzde ise dar kalçalı ve arkaya doğru çıkık popolu kadınlar “güzel”, “seksi” olarak kabul ediliyor. Her kadının idealinde de bir Jennifer Lopez olmak var. Bu uğurda doktor kapısını aşındıran kadınların ikinci tercihi Halle Berry. Üçüncü sırada da Sandra Bullock bulunuyor.

Tüm dünyada örnek gösterilen bir ‘ideal popo modeli’ daha var: Karnavalı, samba dansı, kızlarıyla ünlü, Güney Amerika ülkesi Brezilya. Brezilyalı kadınlar, popo estetiğinde tüm dünyada örnek olarak gösteriliyor.

Neyse ki son operasyon teknikleri sayesinde bu hedefe ulaşmak imkansız değil.

Fiyat mı? Yapılan operasyona göre rakam değişiyor ama bir fikir vermek gerekirse; Brezilya poposuna sahip olmanın bedeli 2-10 bin lira arasında.

 Kadınlar popo estetiğini neden tercih ediyor?

Artık kadınlar güzelliği bir bütün olarak algılıyor. Artık güzellikle ile ilgili genel görüş şu: Şekilsiz ve büyük kalça hem bacak boyunu kısa gösteriyor, hem de vücudun üst ve alt kısımları arasındaki orantılı görünümü bozuyor. Günümüzde arzu edilen kalça ve popo biçimi yuvarlak ve arkaya doğru çıkıntılı. Ama kasların aşırı belirgin olmadığı, yanlara doğru taşmayan, dar biçimli, üst-alt mesafesi kısa... Yani Brezilyalı kadınların poposu gibi.

Popo estetiğinde hasta, ünlü isimlerin poposunu model olarak gösteriyor mu?

Uluslararası Estetik Plastik Cerrahi Derneği, 84 ayrı ülkede 20 bin plastik cerrah üzerinde bir araştırma gerçekleştirdi. Araştırmanın konusu “Hastaların plastik cerrahi ile ilgili kararlarında ünlülerin etkisi nedir?”. Bu araştırmaya göre dünyada hastaların en çok benzemek istedikleri kişilerin başında Angelina Jolie ve Brad Pitt var. Popo söz konusu olduğunda ise yine bu araştırmanın sonuçlarına göre ilk sırada Jennier Lopez geliyor. Onu, Halle Berry ve Sandra Bullock izliyor. Kimine protez kimine yağ alma.

 Kalça ve popo estetiği için hangi operasyonlar uygulanıyor?

Liposuction, yani vakumla yağ alma, kalça protezi yerleştirilmesi (gluteal implant), kalça-popo dikleştirme (kalça germe, buttock lift) ve popoya yağ dokusu enjeksiyonları (lipoenjeksiyon) ile gluteal askı uygulamaları.

Bu müdahaleler tek başına mı uygulanıyor ve ne kadar süre içinde gerçekleşiyor?

Hepsi genel anestezi altında yapılıyor ve yöntemine göre 2-3 saat kadar sürüyor. Bu ameliyatları, istenilen kalça-popo biçimini elde etmek için tek başına veya beraberce uygulayabiliyoruz. Yanlara taşmış ve aşağıya sarkmış kısımlardan liposuction yöntemi ile yağ alınıyor. Arkaya doğru çıkık olması gereken orta bölüme de popo protezi veya yağ enjeksiyonu yapabiliyoruz.


YORUMLAR

Bu haberle ilgili hiç yorum yapılmamış. ilk yorum yazan siz olun