www.posta.com.tr
  • Açılış sayfam yap
  • Üye Girişi
  • Canlı Skor
  • RSS
  • Mobil
  • ALTIN130,6110 %0,11
  • BIST71738 %0,20
  • EURO3,3615 %-0,70
  • USD3,0650 %-0,33

Türkiye'nin en iyi şarapları seçildi!

Şarap Dostları Derneği 1-2 Mart 2013 tarihlerinde İstanbul Four Seasons Hotel'de, Dr.Tuğrul Şavkay adına düzenlediği şarap yarışmasında Türkiye'nin en iyi genç Türk şaraplarını seçti

Türkiye'nin en iyi şarapları seçildi!
04 Mart 2013 - 12:14
Yazı Boyutu:
x

IV. Tuğrul Şavkay şarap yarışmasında, Türkiye'nin en iyi genç şarapları seçildi. Yarışmaya 30 farklı üreticinin 2010, 2011 ve 2012 yılı üretimi 134 şarabı katıldı.

KÖR TADIM YAPILDI

Türk şaraplarının yurt dışına açılımının hedeflendiği yarışmanın en önemli özelliği; şarap tadımı ve seçiminde uluslararası arenada kanıtlamış, master of wine ve master sommelier düzeyindeki profesyonel tadımcıların juride yer almalarıydı.

Ayrıca, Türkiye’de ilk kez profesyonel OIV (Uluslararası Bağ ve Şarap Ofisi) tarafından öngörülen tadım koşulları ve değerlendirme sistemi uygulanarak kör(kapalı) tadımla objektif değerlendirme yapıldı. Tadımı Şarap Dostları Derneği Üyesi Prof. Dr. Ertan Anlı yönetti.

Yarışmada profesyonel jürinin yaptığı değerlendirme dışında, ayrı bir değerlendirmeyi de şarap üreticileri ve dernek üyelerinden oluşturulan tadım jürileri yaptı. Böylece, şarap üreticileri de kendi damaklarını profesyonel damaklarla karşılaştırma olanağı buldular.

Sonuç olarak; büyük ustaların yaptığı profesyonel değerlendirmeyle Türkiye’nin en iyi genç şarapları ödülleri, üyelerin ve üreticilerin değerlendirmeleriyle de Tuğrul Şavkay ödülleri ortaya çıktı. Profesyonel sonuçlar OIV kuralları gereği ; "çift altın", "altın" ve "gümüş" olmak üzere üç kategoride, Tuğrul Şavkay ödülleri ise; üzüm çeşidine göre en iyiler olarak verildi.

Tadım sonunda; tadılan şaraplar ayrı bir salonda sergilenerek, üreticilerin ve masterların bir araya gelerek şarapları karşılıklı değerlendirme olanağı sağlandı. Kokteyl ve sohbet sonunda dernek yönetimi düzenlediği ödül töreniyle yarışma sonuçlarını ilan etti ve üreticilere katılım sertifikalarını sundu. Büyük ustalar da, Türk şarapları konusundaki görüşlerini üreticilerle paylaştılar. Tadım, Boğaz’da bir gezi ile sonlandı.

NARİNCE,KALECİK KARASI,BOĞAZKERE,ÖKÜZGÖZÜ ÜZÜMLERİNİN ŞARAPLARI RAKİPSİZ


YORUMLAR

Bu haberle ilgili hiç yorum yapılmamış. ilk yorum yazan siz olun