Yaşama sevinci yaşattı

Yaşama sevinci yaşattı

24 Eylül 2009, Perşembe 12:30
A A

İzmirli Rabia Narinç, önce meme kanseri oldu, arkasından felç. Rabia Narinç iki hastalığı da azmiyle yendi. Raiba Narinç, “Beni yaşama sevincim ve eşim kurtardı. Hastalıkla mücadele edenlerin en iyi iki ilacı azim ve iyi bir eş” dedi

KENDİNİ MEŞGUL ETTİ

İzmirli iki çocuk annesi ev hanımı Rabia Narinç (76), 1980’de meme kanseri olduğunu öğrendi. Raiba Narinç’in iki memesi de alındı. Ama kanser vücuduna yayılmıştı. Bu yüzden guatr ve üç göz ameliyatı geçirdi.Sağ gözünü aldılar. Ancak Rabia Narinç 2 çocuğu için kanserle savaştı. Hastalığını düşünmemek için kendini meşgul edecek bir şeyler buldu, dikiş dikti, örgü ördü.

 'ÇOCUKLARIMI DÜŞÜNDÜM'

1997 yılında bir sabah yatağından kalkamadı. Sağ tarafı felç olmuştu. Konuşamıyordu. Ama mücadeleden vazgeçmedi ve sonunda ayağa kalkmayı başardı. Eskisi gibi rahat yürüyemiyordu. Ancak ufak bir yardımla dolaşabiliyordu. Raiba Narinç, “İçimdeki yaşama sevinci sayesinde kanseri ve felci yendim. İki çocuğumu düşünerek hayatta kalmayı başardım” dedi.

 'EŞLER DESTEK OLMALI'

Raiba Narinç gençlere, hastalara ise şunu tavsiye etti: “Ölmeyi beklemeyin. Hep iyi olacağınızı düşünün. Ben hayatım boyunca hiç şikayet etmedim. Küçük sorunları büyütmeyin. Hayattan zevk alın” Raiba Narinç’in eşler içinse “Beni eşim bu zor günlerimde hiç yalnız bırakmadı. Hep elimi tuttu. Hastalıkla savaşta önce kişinin kendi azmi, sonra eşinin desteği çok önemli. O nedenle eşler dikkatli olmalı” diye konuştu.

Efsun YILMAZ/AA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;