Yaşar Üniversitesi’nden TÜBİTAK başarısı

Yaşar Üniversitesi Bilgi ve Teknoloji Transfer Ofisi’nin (BTTO) yürüttüğü tüm faaliyetler, 2 yıl süre ile TÜBİTAK tarafından desteklenecek

27 Ekim 2017, Cuma 14:26
A A
Yaşar Üniversitesi, “Teknoloji Transfer Ofislerine Yönelik Hazırlık, Başlangıç ve Kapasite Artırımı Sağlanması ve Uygulanması Çağrısı” kapsamında TÜBİTAK 1601 Destek Programı’ndan yararlanmaya hak kazandı. Yaşar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. M. Cemali Dinçer, TÜBİTAK 1601 destek programından yararlanmaya hak kazanan 9 üniversiteden biri olduklarını söyledi.

2 YILDA 100'E YAKIN PROJE

Yaşar Üniversitesi Bilgi ve Teknoloji Transfer Ofisi’nin (BTTO) Müdürü Dr. Emrah Tomur da BTTO’nun 2 yıl önce kurulmasına karşın kısa sürede 100’e üniversite-sanayi işbirliği projesi geliştirdiğini belirtti. Bu projelerden 10 milyon TL’nin üzerinde ekonomik değer yaratıldığını kaydeden Dr. Emrah Tomur, onlarca ulusal ve uluslararası patent başvurusu yapılmasına da destek verdiklerini vurguladı.

MİNEVRA'DAN GİRİŞİMCİLERE DESTEK

Yaşar Üniversitesi Minerva Kuluçka Merkezi, bugüne kadar çoğu daha mezun olmadan kendi şirketlerini kuran 50’ye yakın girişimci ekibe ev sahipliği yaptı. Merkez bünyesinde akıllı şehir sistemlerinden 360 derece çekim yapabilen kameraya, bisiklet hareketsizleştirici anahtardan çeşitli dijital platformlara kadar pek çok proje geliştiriliyor.

Merkezde faaliyette bulunan girişimcilerin fikirlerinin ürünlere dönüşmesiyle hem üniversitenin bilim alanında bilinirliği artıyor hem de bilimsel açıdan geri dönüşler daha da çoğalıyor. Projelerin büyük bir kısmı Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, TÜBİTAK ve Yaşar Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projesi’nin sağladığı hibe destekleri ile destekleniyor.
 
 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;