Yatmadan önce bunu için ve sabah olacaklara hazır olun!

Son zamanlarda sizin de çevrenizde herkes bir bir hastalanmaya başladıysa, kendinizi koruma altına alma vakti gelmiş demektir. İşte sabah çok daha iyi hissetmenizi sağlayacak, "anne" usulü şifa veren içecek karışımı  

28 Şubat 2017, Salı 13:02
A A

Havalar bir sıcak bir de soğuk olunca hastalık da kaçınılmaz oluyor. Özellikle de virüs denilen "sevimsiz" şey çevrenizdeki insanları bir bir vurmaya başladıysa o zaman kendinizi hemen koruma altına vaktiniz gelmiş demektir. 

Her ne kadar çoğumuz kendini "ufak" hasta hissetmeye başladığında soluğu eczanede alsa da aslında evde kolayca yapabileceğiniz bu tarifle çoğu rahatsızlıklardan korunabilir üstüne sabah uyandığınızda kendinizi çok daha iyi hissedebilirsiniz. 

Son zamanlarda oldukça popüler olmaya başlayan bu karışım; zerdaçal, hindistancevizi sütü (Sadece su ile de yapabilirsiniz) ve karabiber içeriyor. 

Bu karışıma ‘şifalı süt’ (Turmeric Milk ) adını veriyorlar. Aslında içinde süt bulunmuyor. Hindistancevizi sütü olarak piyasa gördüğünüz ürünler aynı soya sütünde olduğu gibi aslında gerçekten bir süt ürünü değil. Bu nedenle laktoza karşı duyarlı kimseler de karışımı rahatlıkla deneyebilir. 

ŞİFALI İÇECEK KARIŞIMI NASIL YAPILIR?

ŞİFALI İÇECEK KARIŞIMI NASIL YAPILIR?

Malzemeler: 1 çay bardağı çekilmiş zerdeçal1 yemek kaşığı çekilmiş karabiber1 su bardağı suHazırlanışı: Önce suyumuzu kaynatalım. Daha sonra üzerine zerdeçal ve karabiber ekleyelim. Birkaç dakika daha bu şekilde kaynatalım. Krema kıvamına gelince ise altını kapatalım. Eğer güzel bir şekilde muhafaza ederseniz karışım 1-2 hafta bozulmadan durabilir. Böylelikle arada karışımı yudumlayabilirsiniz. 

Ayrıca tadının daha da güzelleşmesi için zencefil, bal veya tarçın da ekleyebilirsiniz. Not: Karışım smoothie ile de harika gidiyor. Sabah veya gece yatmadan önce içebilirsiniz. 

KARIŞIMIN FAYDALARI NELER?

KARIŞIMIN FAYDALARI NELER?

1- Sindirime yardımcı olur Kürkümin, zerdeçalda bulunan bir maddedir. İnsan sağlığına olan katkıları nedeniyle 4.000 yılı aşkın süredir çeşitli amaçlarla kullanılmaktadır. Yapılan araştırmada, zerdeçalın sindirime yardımcı olduğu ve şişkinliği azalttığı görüldü. Hindistancevizi sütüne zerdeçal ve zencefil eklerseniz, karın ağrınızdan ve mide bulantınızdan kurtulabilirsiniz. 

2- Ağrıyan kasları iyileştirir Yapılan araştırmada zerdeçalın iltihap sökücü olduğu ve kas ağrılarını hafiflettiği görüldü. Spor yaptıktan hemen sonra ‘şifalı süt’ü içebilir veya smoothie yapmak için kullanabilirsiniz. 

3- Soğuk algınlığı ve gribe iyi gelir Karışımda yer alan zencefil sadece mide bulantısına iyi gelmiyor ayrıca ağrıyan boğazınızı da hafifletiyor; zencefil virüs ve kötü bakterilerle savaşmanıza yardımcı oluyor. 

4- Kilo vermenize yardımcı olur Fareler üzerinde zerdeçal kullanılarak yapılan deneylerde farelerin yağlanmasının azaldığı ve metabolizmanın hızlandığı görüldü. Öte yandan karışımın en güzel tarafı da karabiberde bulunan piperin maddesinin, zerdeçalda bulunan kürkümin maddesinin emilimini 00’e kadar arttırması. Karabiber ayrıca vücudunda B ve C vitamini gibi değerli vitaminleri emmesini kolaylaştırıyor. Öte yandan yapılan diğer araştırmalarda karabiberin dişlere, ülsere ve yağ yakmaya iyi geldiği aktarıldı. 

5- Kolesterolü düşürür Eskiden hindistancevizi yağının sağlıklı olmadığı söyleniyordu. Ancak yapılan araştırmalarla hindistancevizi yağının kolesterole çok iyi geldiği görüldü.