Yaz tatili kulağı vuruyor (Dış kulak iltihabı nedir?)

Yaz tatilinin en önemli aktivitelerinin başında gelen deniz ve havuz sefaları dikkat edilmediği takdirde çeşitli sağlık sorunlarına neden oluyor. Bu sağlık sorunlarından biri de  dış kulak yolu enfeksiyonu

24 Temmuz 2017, Pazartesi 09:56
A A
Havuz, deniz, duş aktivitelerindeki artışın dış kulak yolunun nem dengesini bozduğunu belirten Kulak Burun Boğaz (KBB) Hastalıkları Uzmanı Opr. Dr. Evrim Güleç Doğan şöyle konuştu:

DIŞ KULAK İLTİHABININ BELİRTİLERİ

"Elbette bu enfeksiyona yol açan başka nedenler de var. Örneğin gebelik, diyabet gibi hormonal dengenin değişmesi, alerjik, dermatolojik yatkınlıklar, dış kulak yolunu temizleme adına tahriş edilmesi gibi. Şimdi gördüğümüz artış mevsimsel. Yaz aylarında duş, havuz ve deniz kullanımıyla birlikte dış kulak yolunda nemlilik artar, dış kulak yolundaki koruyucu salgıların yardımcı etkisi azalır ve bu sebeple enfeksiyon sık görülür. Üstelik hem erişkin hem de çocuklarda görülme sıklığı artmış durumda. Dış kulak yolunda bastırmakla ağrı, şişlik hissi, kaşıntı, kulakta dolgunluk, işitme azlığı ve uğultu enfeksiyonun önemli belirtileri."

DIŞ KULAK İLTİHABINDAN NASIL KORUNUR?

Dış kulak yolunun kulak çubuğu kullanılarak temizlenmemesi gerektiğini vurgulayan, havuz yerine denizin tercih edilmesini öneren Opr. Dr. Evrim Güleç Doğan, "Dış kulak yolu için kullanılan kulak tıkaçları kullanarak nemlilik en aza indirilebilir. Hastalık tedavi edilmezse dış kulak yolundaki enfeksiyona bağlı şişlik ve salgılar kulakta tıkanıklığa ve işitmede azalmaya sebep verebilir. Dış kulak yolu enfeksiyonu kulağın kıkırdağına geçerek yaygın enfeksiyona dönüşebilir" dedi.


 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;